Kategorie

Hřejivé stěny vašeho bytu

Pokrok se nevyhýbá ani tapetám. A to i přesto, nebo možná právě proto, že v posledních letech zaznamenaly pokles obliby. Pokud jste tedy na ně z nějakého důvodu před dvaceti a více lety zanevřeli, pak si buďte jisti, že to byly poněkud jiné tapety, než ty dnešní.

Tapety se od té doby zkvalitnily, ale především se odborníkům podařilo vyvinout celou řadu nových typů. Efektní jsou například textilní tapety z vlny, bavlny, juty, lnu či z hedvábí, někdo pro změnu ocení tapetu potaženou korkem, dřevěnou dýhou, travinami, pískem či kovovou fólií. Takzvané „perstrukty“ tvořené dřevěnými úlomky mezi dvěma pásy papíru jsou řešením v případě stěn s četnými nerovnostmi. Cenově nejdostupnější jsou jednoduché papírové tapety. Především z hlediska odolnosti jsou lepší tapety dvojité, tzv. duplexy. Omyvatelné a odolné proti oděru jsou tapety vinylové, neboli plastové. Nahradit se jimi dá nejen malba, ale například i obklady v koupelně.

Krok za krokem 1. Před tapetováním je nutné důkladně upravit podkladový povrch, zbavit jej nečistot a výrazných nerovností. Při nákupu tapet je třeba dbát na to, aby měly jednotlivé role stejný vzorek a stejné výrobní číslo. To může zásadně ovlivnit odstín. U vzorovaných tapet je také vždy třeba počítat s rezervou. Čím větší je vzor, tím obtížněji se navazuje.

2. K tapetování budeme potřebovat šta?e, kbelík na lepidlo, štětec s umělým vláknem na nanášení lepidla, kartáč na uhlazování tapet, metr, tužku, nůž, houbu a hadr.

3. I dvouvrstvé tapety se vyplatí lepit na podkladový papír. Cena za 30metrovou roli se pohybuje okolo 200 Kč. Tento způsob tapetování je sice dražší a časově náročnější, výrazně však zvyšuje odolnost a životnost výsledného díla. I pro toto pravidlo platí jedna výjimka: bez podkladového papíru se obejdeme, pokud lepíme na savé povrchy, jako je například sádrokarton. 4. Podle návodu si připravíme lepidlo a pro lepší pevnost do něj přidáme trochu duvilaxu. Změříme si výšku stěn a spočítáme si, kolik pásů podkladového papíru a tapet budeme potřebovat. Ke každému přidáme do rezervy nejméně 10 centimetrů. U tapet s výrazným vzorem bude délka rezervy individuální.

5. Nejprve pečlivě potřeme lepidlem jednu stranu všech pásů podkladového papíru. Stejně jako tapety se musí nechat provlhčit. V mezidobí potřeme lepidlem také první stěnu, kterou se chystáme lepit. Pokud chceme tapetovat celou místnost, začínáme stropem (nejlépe s pomocníkem). Následuje stěna směrem od zdroje světla (nejčastěji jím bývá okno), aby spoje nevytvářely stíny. Nejdříve lepíme pás, který jsme potírali lepidlem jako první.

6. Tapetu nasazujeme těsně pod hranou stropu. Když je přesně osazena až po střed stěny, začneme ji vyhlazovat. Kartáčem ji přitlačíme nejprve směrem nahoru, potom teprve směrem dolů. Potom ji vyhladíme směrem doprava a doleva. Máme-li překrýt elektrický spínač, vyřízneme z tapety nejprve patřičně velký otvor a teprve poté začneme s vyhlazováním.

7. Přebývající konec tapety si označíme tužkou a ustřihneme, nebo ji můžeme ohnout a uříznout nožem nebo žiletkou. Tapetování je rychlý, čistý a poměrně snadný způsob, jak zkrášlit vaši domácnost. Za jasnou výhodu tapet lze považovat výběr z bohaté nabídky materiálů, vzorů i barev. Jsou teplejší a často praktičtější než malba. Nevýhodou je naopak jejich vyšší pořizovací cena a problémy s omítkou v případě, že se v budoucnu rozhodnete pro malbu.

Základní druhy tapet • jednovrstvé tapety: jsou tvořeny pouze jedním pásem papíru nebo plastické fólie • dvouvrstvé tapety: skládají se ze dvou k sobě slepených pásů, přičemž spodní vrstva je vždy papírová a horní je z různých materiálů

Máte s problematikou, o které pojednával náš článek, vlastní zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními. Nejlepší tipy odměníme a zveřejníme v příštím čísle Světa bydlení.
ab
ab
ab
ab
ab