Kategorie

Horor jménem spáry v kachličkách

Nebudeme vám lhát - se spárami to asi nikdy nebude jednoduché. Pokud máte nízkou toleranci k hnědošedému odstínu mezi kachličkami, vždycky se s ním budete trochu prát. Ale existuje pomoc.

Asi jediným rychlým způsobem bělení spár jsou takzvané bělicí fixy nebo pera. Mají však podstatnou nevýhodu - na průměrnou koupelnu padnou nejméně tři, častěji víc, protože jejich výdrž je mizivá. Nastupují tedy plány B, C a D.

Bělit, brousit?

Obecně platí, že byste neměli spáry čistit něčím, co by mohlo narušit jejich strukturu a vydrolit spárovací hmotu. To se pochopitelně snáz řekne než udělá, protože pokud špínu nechcete pravidelně zatírat bílou barvou, dostanete ji ven prakticky jenom drhnutím nebo chemickým bělením. Toto pravidlo tedy vyžaduje určitou benevolenci. Drhnout ano, ale rozumně, bez přehnaného tlaku a bez použití tekutých nebo jiných pískových prostředků. Stejně tak čištění na chemickém principu (a to i přírodními prostředky, protože i to jsou chemikálie) by mělo být spíš postupné a jemné.

Triky profesionálů

Lidé, kterým je úklid obživou, mají na spáry svoje vlastní triky. Patří mezi ně běžně dostupné čisticí prostředky, kuchyňské ingredience i netradiční nástroje. Abyste si ušetřili co nejvíc práce, zkuste na spáry nastříkat peroxid vodíku. Nechte působit alespoň čtvrt hodiny, vyčistěte spáry kartáčkem a setřete vlhkým hadříkem. V případě nutnosti opakujte. Jiní nedají dopustit na drtivou kombinaci sody a octa. Rozhodně nenaplní vaši koupelnu příjemnou vůni, ale společně si určitě poradí s velkou částí špíny mezi kachličkami. Jejich smícháním vyrobte pastu a tu opět nechte na spárách chvíli působit, než ji odstraníte. Zkusit můžete také páru, zvlášť pokud už máte po ruce parní čistič. Tato metoda je ekologická i úsporná, protože má výhodu jednorázové investice. Dejte ale pozor na druh spárovací hmoty - horkou páru by měla vydržet každá (jde přece o koupelnu), ale určitá teplota už může být příliš. Pokud vás na celé věci nejvíc děsí představa úmorného mechanického drhnutí, zkuste na spáry vzít elektrický zubní kartáček, pochopitelně se starou, použitou hlavicí. Bude fungovat mnohem lépe než ten obyčejný, který pravděpodobně na spáry používáte teď. TIP: Kdykoli používáte k úklidu trochu agresivnější prostředek, chraňte si před ním ruce i oči. Používejte rukavice a ochranné brýle.

Když zasáhne plíseň

Zašlé spáry jsou jedna věc, ale pokud jsou na nich stopy plísně, je problém trochu vážnější. Protože se keramické obklady používají typicky právě pro místa s vysokou vlhkostí, nebezpečí plísně existuje vždycky, obzvlášť v těžko dostupných koutech nebo tam, kam se běžně nedíváme. Pokud už plíseň spáry zasáhla, je nutné pořídit speciální prostředek na plísně a kachličky ošetřit. V některých případech nezbude než spáry obnovit, protože ztrácejí integritu, jsou porézní a rozpadají se. Abyste těmto problémům předešli, pamatujte na hůře přístupná místa při úklidu a nepoužívejte příliš drastické čisticí přípravky nebo metody, které by mohly spáry narušit a tím zvýšit riziko, že je plíseň definitivně zničí.

ab
ab
ab
ab
ab