Kategorie

Horký kámen, který mají sochaři rádi

Mastek je nejměkčí nerost z celé stupnice tvrdosti a jeho významnou fyzikální vlastností je špatná, lépe řečeno žádná tepelná vodivost. Proto může překvapit coby doplněk do interiéru, z něhož je vyroben a od něhož teplo očekáváme – krb.
Mastek je nerost s neobvyklými vlastnostmi, který využívala indická harrapská kultura již tři tisíce let před naším letopočtem. Dokazuje to nález archeologa sira Alexandera Cunninghama, který ve zbytcích města Harappa v oblasti západního Paňdžábu objevil zvláštní kamenné pečetidlo z mastku s podivnými znaky.  Tehdy nikdo netušil, že drží v ruce důkaz o tom, že harappské písmo patří k nejstarším na světě. V ostatních částech světa našel mastek uplatnění jako tvárný materiál pro sošky a drobné předměty denní potřeby.

Krby z mastku jsou ekologické a zdravé

Mastek vznikl před 2 miliardami let vlivem obrovského tlaku a enormně vysokých teplot. Tento proces dal nerostu do vínku lepší technické vlastnosti, než má průmyslově vyráběný šamot, který je potřeba k výmazu kamen a krbů. Krby z mastku rychle a příjemně prohřejí interiér. Téměř všechny fungují na stejném principu, který spočívá v akumulaci a co nejvyšším využití tepelné energie, aniž by přitom docházelo k nadměrnému vysušování okolního vzduchu. Předností krbů z mastku je zdravé sálavé teplo a ekologický provoz. Jako topné médium jsou krby konstruovány na dřevo.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Akumulační krby

Na trhu jsou krby akumulační, kde teplo stoupá ze spalovacího prostoru a dále je vedeno postranníma průduchy. Toto zpětně proudící teplo ohřívá mastek zevnitř, kde je akumulováno a vyzařováno během 12 až 24 hodin po skončení vlastního spalování. Výhodou akumulačního krbu je možnost propojení s ústředním vytápěním bez nutnosti další kotelny. Druhým typem je teplovzdušný akumulační krb, který se skládá z topné vložky uvnitř, zvenčí obložené mastkovým pláštěm. Mezi vnější kamennou vrstvou a vložkou se nachází dutý prostor. Při vytápění vložky se ohřívá vzduch uvnitř dutého prostoru a ten předává teplo vnější vrstvě z mastku. Z mastkového pláště je toto teplo vydáváno jako sálající teplo do místnosti. Na přání zákazníka se do pláště z mastku zabuduje teplovzdušný rošt, čímž se docílí velice rychlého ohřátí interiéru.

Barevné řešení

Vedle zmiňovaných vlastností mastku, jako je výborná schopnost akumulovat a distribuovat teplo, může zákazník vybírat krb s širokou paletou barevnosti pláště. Vnější obložení krbu mastkem s hedvábně perleťovým leskem je dodáváno od bílé, šedobílé, přes světle zelenou až tmavozelenou až po odstíny hnědé či namodralé.
ab
ab
ab
ab
ab