Kategorie

Hodí se pro váš dům plechová střecha?

Když se řekne "plechová střecha", ještě stále si mnozí představí nevzhledné pláty pozinkovaného plechu, jak dožívají na střeše nějakého skladu či kůlny. Plech – lépe řečeno kov – je přitom jako materiál velmi variabilní a má značnou životnost.

Moderní plechová střešní krytina je esteticky přizpůsobena požadavkům na současnou architekturu a zároveň má vysokou užitnou hodnotu, ochranu proti korozi i odpovídající barevnou rozmanitost. Na současném českém trhu nabízí moderní plechovou střešní krytinu několik firem - jejich výrobky se liší zejména tvarem a povrchovou úpravou. Tento druh krytiny je většinou velkoformátový (s šířkou přes jeden metr) a kotví se na střešní latě nebo kovové profily.

Konkurenceschopná odolnost

V současné nabídce plechové střešní krytiny se najdou výrobky, které pálené tašky co do životnosti předčí. Jde například o typ plechové krytiny evergreen nebo evertile. Ty při pohledu na hotovou střechu připomínají tvarem a vzhledem pálené tašky. Toho je dosaženo také povrchovou úpravou, jež obsahuje přírodní kamenný granulát, který se dodává v různých barevných variantách. Vzhled střechy tak lze dobře přizpůsobit okolí. Tato povrchová úprava má velkou mechanickou odolnost a navíc tlumí zvuky dopadajícího deště, který u jiných plechových krytin může působit rušivě.

Bez obav z koroze

Obavy při volbě plechu jako střešní krytiny vzbuzuje koroze. Současné krytiny, které mají konkurovat ostatním kvalitním materiálům, dosahují značné odolnosti proti korozi využitím nerezové oceli s příměsí chrómu. Díky tomu jsou několikanásobně korozivzdornější než běžný pozinkovaný plech.

Lehce a elegantně

Výhodou  plechové střešní krytiny je její lehkost. Usnadňuje se tak jednak doprava materiálu, ale i manipulace s ním při realizaci stavby. Nízká hmotnost tento typ krytiny také předurčuje nejen k využití na novostavbách, ale i při rekonstrukcích starších staveb. Lze dokonce použít techniku překrytí původní krytiny z šindelů, vlnitých desek nebo eternitových desek tak, že se ke krovu pouze připevní rošt a na něj se položí nová, plechová krytina. O estetické i užitné hodnotě tohoto typu krytiny svědčí i to, že byl použit i při opravách některých památkových objektů.

Realizace

Dílce moderních plechových krytin je možné upravovat pomocí různých stříhacích pomůcek. U ocelových materiálů se ale zásadně nedoporučuje jejich úprava nástroji s brusnými rotačními kotouči – při tomto způsobu úprav vzniká vysoká teplota, která likviduje antikorozivní vlastnosti tašky. Upevňování krytiny na latě je optimální s použitím pneumatického hřebíkovače, při práci s běžným kladivem hrozí poškození povrchové úpravy tašek.

ab
ab
ab
ab
ab