Kategorie

Hlídejte komín, kouřovod a celé spalinové cesty, předejdete nebezpečí

Zásady systému odvodu spalin z vytápění jsou jasné, ale není nikdy marné je zopakovat. Svědčí o tom i zejména v zimě se opakující čtenářské dotazy došlé do redakce Světa bydlení nebo do on-line poradny. Může být napří

Zásady systému odvodu spalin z vytápění jsou jasné, ale není nikdy marné je zopakovat. Svědčí o tom i zejména v zimě se opakující čtenářské dotazy došlé do redakce Světa bydlení nebo do on-line poradny. Může být například kouřovod veden šikmo?  A jak by měla být kilowatově dimenzovaná kamna pro danou velikost interiéru?

Šíkmý kouřovod má lepší tah, ale pozor na jeho délku!

Z hlediska tahu by neměl být rozdíl v kouřovodu pro krbovou vložku a krbová kamna a šikmý sklon nebude na škodu, naopak šikmý vývod kouřovodu zlepší tahové podmínky i u krbových kamen, u krbových vložek je vysloveně doporučen. U kouřovodu platí hlavně to, aby jeho délka dodržela normu: čím kratší, tím lepší, ale neměl by přesáhnout 20% účinné délky komína (každé pravoúhlé koleno na kouřovodu se počítá za 1m délky!). Každé zalomení - koleno ale také snižuje tah komína.

Kouřová klapka Vám usnadní regulaci vytápění

Vždy je dobré v mít v kouřovodu k dispozici kouřovou klapku pro možnost regulace tahu dle momentálních podmínek. Kouřovod by měl být z nerezu alespoň 1mm silného. Nikde na své dráze by kouřovod neměl klesat. Důležité je, aby byla možnost kouřovod dobře čistit, buď pomocí instalace speciální části kouřovodu s přístupem pro čištění, nebo pomocí odstavení kamen, což ale při jejich váze cca 150 kg není úplně ideální řešení.

Spalinová cesta se nesmí zužovat!

Obecně platí, že spalinová cesta (kouřovod+průduch komína) se nikde nemá zužovat, tedy průřez kouřovodu nesmí být větší než průřez komína, k němuž je připojen. Kouřovody dále nesmí být vedeny do jiných pater a místností, nesmí být vedeny skrze jiné byty a stěny.

Revize spalinové cesty a návštěva kominíka jsou nezbytností!

Tak jako tak se při rekonstrukci komína či kouřovodu nebo zapojení nového topného systému nevyhnete návštěvě kominíka a revizi spalinové cesty - kominík musí svým podpisem garantovat, že je změna či úprava topeniště pro objekt vhodná. Při takové revizní návštěvě Vám kominík zjistí i to, zda je tah Vašeho komína vhodný pro konkrétní typ kamen. Například Vámi vytypovaná krbová kamna mohou mít požadovaný minimální tah komína, který Váš komín nesplní, a pak je nutné uvažovat o jiném výběru.

Jak zjistit účinnost kamen pro Váš dům?

Je třeba si ujasnit, zda mají být plánovaná krbová kamna jediným či doplňkovým zdrojem tepla v domě. Jako výhradní vytápění se hodí spíše pro domácnosti, kde lze počítat s neustálou přítomností některého z členů rodiny, proto se hodí spíše k doplnění topné soustavy v domě (např. spolu s plynovým vytápěním). V obou případech ale stanovení požadovaného výkonu krbových kamen ovlivňuje více faktorů:

  • zda jde o nový dům s minimálními úniky tepla
  • zda jde naopak o stavbu starší se zhoršenou tepelnou izolací
  • v jaké oblasti se objekt nachází (chladné horské či podhorské podnebí/ nížiny s mírnějšími zimami)
  • až posledním faktorem je rozměr vytápěného objektu:

Při stanovení optimálního výkonu krbových kamen pro Váš dům si objekt pomyslně rozdělíte na 2 části:

  • část, kterou budou vytápět přímo krbová kamna - teplovzdušně - například při průměrné ploše obývacího pokoje 16m2 a průměrné výšce stropů 2.4m jde o cca 38,4m3
  • část, kterou budete vytápět pomocí rozvodů - teplovodně-tedy zbylých například  160 m3

Pro takto koncipovaný prostor budete potřebovat výkon asi 9,8kW. Vyšší vytápěcí schopnost než 250m3 najdete u krbových kamen jen s obtížemi a kompromisy. Na druhou stranu teplovodní rozvody není nutné vést do všech prostor domu, vzhledem k opravdu pomalé regulaci to není obvyklé. Rozhodně se ale vždy před zakoupením a zapojením  krbových kamen poraďte při nutné revizi s kominíkem, zda jsou právě Vámi vytipovaná kamna s ohledem na tah Vašeho komína a skladbu a tepelnou propustnost budovy vhodná.

Údržbu komínu a kouřovodu nezanedbávejte ani když máte plynový kotel

Ani ti, kdo mají domácí vytápění založené na plynovém kotli nebo mají v koupelně karmu, by neměli revize komínu a kouřovodu zanedbávat. Revize by se měla provést minimálně jednou ročně!  A jak poznáte, že je Váš kouřovod zralý na zásah odborníka? Pokud plamen nehoří modře, ale jsou v něm stopy žluté či oranžové, pak je již zaděláno na problém s kouřovodem a měli byste jej nechat zkontrolovat a vyčistit.

ab
ab
ab
ab
ab