Během roku existují tří zásadní období, na která čekají milovníci truhlíkové výsadby. První příležitostí je začátek jara - při prvních teplých, slunných dnech můžeme na terasu vynášet první rostliny, které nejsou příliš choulostivé na chlad. Další období přichází po 15. květnu, to můžeme ven vysázet rostliny citlivé na mráz. Ty, které pocházejí ze subtropů, musí zpravidla zůstat v domě až do poloviny května, kdy ledoví muži s konečnou platností odzvoní nočním mrazíkům. S tropickými rostlinami počkáme pro jistotu až do začátku června. Poslední možností bývá začátek podzimu.
Jak vybírat?
Pořídit si můžeme kvetoucí rostliny, sortiment sezónních květin naštěstí stále narůstá. Oblibě se zejména v posledních letech těší zelené rostliny, výjimkou nejsou ani zakrslé keříky nebo bonsaje. V truhlících můžeme dokonce pěstovat i zeleninu, okrasné papričky nebo rajčata. Často truhlík působí nejlépe, pokud zkombinujeme různé typy rostlin dohromady. Dbáme však na to, aby jednotlivé druhy měly alespoň přibližně stejné nároky na umístění a na zálivku.
Kvetoucí rostliny
• Pelargónie se k nám i do celého světa rozšířily z Afriky. Jsou oblíbené pro svoji nenáročnost, jednoduchou péči a odolnost vůči škůdcům a chorobám. Dlouhodobě dokáží přečkat nepříznivé podmínky, zejména nedostatek světla a vody. Mají krásné, bohaté a barevné květy. • Petúnie urazily v posledních patnácti letech díky šlechtitelskému úsilí velký kus cesty. Snad žádná jiná balkónová letnička nezaznamenala takový nárůst nových odrůd. V různých nabídkových katalozích se tak můžeme setkat s pojmy jako Surfinie, Supertunie, Super petunie, Milion Bells, Doubloons, Petunie, Microtunie a jiné. Petúniím se daří na slunném místě, snesou plné slunce, nejsou náročné na vodu. Vadí jim však prudký déšť a větrné stanoviště, neboť jsou náchylné k polámání. Aby petúnie po celé léto krásně kvetly, potřebují dostatečnou výživu. Vysazujeme je jen do vysoce kvalitního substrátu pro surfinie, s mírně kyselou půdní reakcí a s přídavkem nezbytného železa. Výzkumníci zjistili, že ve slunných dnech petúnie přiroste každý den až o 1,5 cm. Proto je velmi důležité rostliny průběžně a nepřetržitě zásobovat živinami. Pro petúnie je ideální měkká dešťová voda. Pravidelným odstraňováním uschlých květů pak prodloužíme celkovou dobu květu od pozdního jara do pozdního podzimu. • Begónie nesnáší přímé slunce, vyhovuje jim polostín. Nemají rády přelití, ale ani sucho. Jsou velmi křehké, proto je chráníme před větrem, při kterém by se snadno olámaly květy, nebo dokonce celé výhony. • Lobelka je nízká a velice odolná letnička. Snese i prudký déšť. Nemá ráda přeschnutí substrátu. • Verbena (sporýš) je velice oblíbená. Snese plné slunce i polostín. Vyžaduje intenzívní zálivku.
- Macešky u nás mají dlouhou tradici.
Zelené rostliny
• Asparágus byl velmi oblíbenou zelenou rostlinou hlavně v době nedávno minulé. Svoji oblibu si získal bohužel hlavně tím, že nic jiného na trhu nebylo. Dnes se s ním naopak setkáváme zřídka. • Plectrantus – moud (molice) je běžná rostlina se zelenobílými lístky. Typické je její výrazné aroma, kterému se připisují hmyzu-odpudivé účinky. Velmi se jí daří v teplých letních dnech, kdy rychle narůstá. Choulostivá je na teploty pod 5 ºC. • Barvínek je nenáročnou rostlinou, roste na slunci, v polostínu, snese i zastínění. • Vrbina je velmi vděčná, nenáročná rostlina, která přezimuje venku. Lístky bývají zelené i zlatozelené. Vrbina kvete drobnými žlutými kvítky. • Břečťan je stará, známá, oblíbená rostlina. V truhlících se nejlépe vyjímají druhy s vlnitými až nakadeřenými listy a listy s nejrůznější barevnou kresbou. Většina břečťanů přezimuje venku. • Pilea nummularifolia tvoří světle zelené, na povrchu zvrásněné listy. • Starček má hluboce členěné, výrazné, stříbřitě chlupaté listy. • Bytel – Kochia připomíná malý chundelatý stromeček. • Skvrnité hluchavky jsou velice dekorativní, rostou i při značném přistínění. • Coleus (kopřivěnka) má pestře zbarvené oválné zašpičatělé listy od zeleno bílé až po odstíny nachové. • Glechoma hederacea (popenec) je další nenáročná, a přitom velice pěkná rostlina. Má jemný vykrajovaný list s bílými skvrnkami, působí velmi jemně. Roste rychle, daří se jí na slunci i v polostínu, vyžaduje střední zálivku.