Vynalezení vysavače bylo převratnou událostí. Lidé odnepaměti používali pro úklid košťata. Pokud by se v domácnostech nezačalo objevovat čím dál tím více textilií, možná bychom u košťat zůstali dodnes. Zvyšující se počet koberců a čalouněných sedaček však zavelel jasný cíl: je třeba najít způsob, jak bytový textil zbavit nečistot.
Cesta k dnešním moderním vysavačům byla dlouhá a náročná. Začalo se u čajových sáčků, dřevěných pilin, pokračovalo se přes vířidla prachu a mohutné vysávací jednotky až k vysavačům, které máme v našich domácnostech dnes.
Vlhké čajové sáčky
V 18. století se k čištění koberců používaly zcela běžně mokré čajové pytlíky. Ty měly zabránit víření usazeného prachu po místnosti. Sáčky fungovaly jenom tehdy, pokud byly mokré. Aby nezabarvily koberec, musely být důkladně proprané studenou vodou a vyždímané.
Posypání trávou a pilinami
Na počátku 20. století se ujala zajímavá metoda „čištění“ koberců. Na povrch koberce se kladla posekaná tráva, která údajně snižovala jeho prašnost. Piliny zase naopak chránily koberec před prošlapáním a bránily zanášení prachem a špínou. Mezi pokrokovější metody patřilo tahání koberců po trávě nebo prášení ve sněhu.
Patent na vysavač
Kroniky uvádějí, že jako první si nechal patentovat vysavač v roce 1901 anglický konstruktér Huber Cecil Booth. Stal se tak původcem masového vstupu vysavačů do domácností. Jak na princip fungování vysavače přišel? Říká se, že se šel jednoho dne podívat na nádraží St. Pancras v Londýně, kde se měl právě předvádět nový způsob čištění železničních vagónů. Systém spočíval na principu dmychadla v tom, že se vzduch odfukoval prach ze sedadel a podlah. Výsledkem však místo čistého vagónu bylo velké množství rozvířeného prachu. Booth dospěl k názoru, že mnohem efektivnější by bylo prach vysávat nežli ho odfukovat. Když se vrátil domů, ihned provedl pokus. Sklonil se k podlaze, před ústa si přiložil kapesník a nasál vzduch. Na kapesníku se mu uchytilo množství prachu a nečistot. Princip současného vysavače byl na světě.
První vysavač
První vysavač se H.C. Boothovi podařilo zkonstruovat v roce 1902. 25. února 1902 založil společnost Vacuum Cleaner Co. Ltd., která začala vyrábět vysavače.
Centrální systém vysávání
V některých velkých obytných domech, ale zejména v hotelích, fungovalo zajímavé zařízení. Jednalo se o gigantický agregát, který byl umístěn v suterénu budovy. Z jakéhokoli patra se obyvatelé domu mohli do tohoto systému napojit a odsát si tak nahromaděný prach a nečistoty.
Vysávání z ulice
Pokud nemohl být agregát umístěn přímo v suterénech či sklepních prostorách domů, existoval jakýsi „mobilní“ přístroj. Řešilo to také problém, pokud v domě nebyla zavedená elektrika. Agregát byl umístěn v povozech čistících společností, která projížděla ulicemi. Zastavila před domem zájemce o úklid a hadice o délce 250 metrů se natáhla do okna, odkud proběhlo čištění. Jednalo se zatím jen o první pokusy vysávání a nemůžeme si představit, že by byl byt čistý jako při použití dnešního vysavače. Často se stávalo, že prach se spíše rozvířil, než by se odsál. Velkou nevýhodou tohoto přístroje byla jeho obrovská hlučnost.
Úspěch u krále
V roce 1902 pracoval tento přístroj na čištění Westminsterského opatství před korunovací krále Edwarda VII. Král byl výsledkem tak nadšený, že nechal zakoupit vysavače pro Backinghamský palác a druhý do královského zámku ve Windsoru.
První přenosný vysavač
Přenosný vysavač vyrobil Booth roku 1906, ale tentokrát už nebyl první. V roce 1905 ho předstihla americká firma Chapman and Skinner ze San Franciska.
Počet výrobců narůstá
Počátkem 20. století se začíná objevovat větší množství výrobců vysavačů. Mezníkem se však stává rok 1912, kdy Axel Wenner-Gren buduje Elektrolux a vyrábí první vysavač "Lux 1" - historicky nejznámější vysavač. V roce 1921 se objevuje "Model V" - první krok ke snadno uživatelným vysavačům pro běžné domácnosti. Začíná období, kdy se firemní označení "lux" stává synonymem pro vysavač. Švédská firma Elektrolux začíná pohlcovat ostatní konkurenty od Evropy po Austrálii a Ameriku a v roce 1974 se stává největším výrobcem vysavačů na světě.