Kategorie

Historie bydlení: Funkcionalismus – architektonický styl, který má stále co říci

Po první světové válce se začal prosazovat v architektuře nový styl - funkcionalismus. Narozdíl od zdobné secese klade funkcionalismus důraz na jednoduchost, účelnost, ekonomičnost a eleganci. Jeden z představitelů tohoto směru - Le Corbusier hovoří o funkcionalismu jako o nové formě, která se dokázala oprostit od okázalosti, přeplácanosti a zbytečná komplikovanost byla nahrazena geometrickou čistotou.
Propagátoři funkcionalismu dbali na to, aby praktické využití a provozní upotřebení stavby bylo v souladu s účelem, pro který byla vytvořena.

Funkčnost nade vše

Jeden z nejznámějších autorů funkcionalismu - Adolf Loos prohlašoval: “Ornament je zločin“. H. Sullivan charakterizoval funkcionalismus takto: „Tvar sleduje funkci“. Obě tyto věty plně vystihují funkcionalismus, který i současníky přitahuje svojí jednoduchostí, úsporností, prostorností, pohodlím, světlem, ladnými křivkami, kvalitním materiálem a nadčasovým designem. Budovy, nábytek i předměty jsou navrženy tak, aby co nejlépe plnily svoji funkci.

Oblíbené materiály

Na jejich výrobu se používá vždy velmi kvalitní materiál, který zaručuje dlouhou životnost. Původně to byl nejčastěji kov, chrom a bílý mramor. Postupně se vracejí přírodní materiály, jako např. dřevo, nebo kůže, které ve spojení s elegantními, jednoduchými tvary přitahují současníky. Jedná se o materiál pro funkcionalisty dosti neobvyklý, nicméně kombinace „chladného“ kovu a „teplého“ dřeva či kůže vytváří příjemný a v dnešní době velmi žádaný kontrast. Ke klasickému chromu přibyl nerez, chromovaná či niklovaná ocel a v současnosti stále více oblíbený hliník. Ve srovnání s ostatními kovy se snadno opracovává a v podstatě nekoroduje. Uplatňuje se jako prvek, který příjemně kontrastuje s přírodními materiály a dá se doladit k jakémukoliv jinému materiálu či barvě. Používá se nejvíce tam, kde je potřeba, aby vynikla čistota a hygieničnost, tedy nejčastěji v kuchyních (v tzv. stylu „techno“) a v koupelnách. Dá se uplatnit všude, ať už jsou to otevřené regály, police, bary, nebo dokonce celé kuchyňské sestavy. Používá se také při výrobě židlí i stolů (nohy). Velmi dobře vypadá v kombinaci s matovaným nebo pískovaným sklem. Často se také používá na výrobu klik, závěsných lišt nebo žaluzií. Dá se říci, že se hliník stává postupně součástí všech moderních domácností.

Funkcionalismus v Čechách

Mezi nejznámější představitele funkcionalismu, kteří výrazně ovlivnili evropskou architekturu, patří například moravskoslezský rodák Adolf Loos. Mezi jeho nejznámější díla patří budova cukrovaru v Hrušovanech u Brna, nebo Müllerova vila v Praze. Ludwig Mies van der Rohe, německý architekt žijící od roku 1938 v USA, je autorem elegantní brněnské vily Tugendhat z roku 1930. Tato stavba patří k základním dílům světové moderní architektury. Známý je hlavně prosklený obytný prostor se zimní zahradou. Zajímavým dílem švýcarského architekta Le Corbusiera je Villa Savoye. K dalším propagátorům funkcionalismu patří např. K. Teige nebo K. Honzík.

Sloh věčně živý

Ukázalo se, že byť byl funkcionalismus vedoucím architektonickým slohem od konce 20. let do konce 70. let minulého století ( byly na něm dokonce založeny takové pseudoumělecké směry jako socialistický realismus či architektonická stylizace v třetí říši), je tak nadčasový, že má stále co říci a proto v současnosti prožívá svoji renesanci.
ab
ab
ab
ab
ab