Kategorie

Historie bydlení: Arts and crafts, 1. díl

Hnutí Arts and crafts, tedy "Umění a řemesla", vzniklo v Anglii v druhé polovině 19. století jako protest proti přepečlivému designu viktoriánské doby. Jeho cílem bylo zrušit stávající hranice mezi umělci, návrháři a řemeslníky.
 

William Morris

Vedoucí osobností hnutí byl William Morris, který v roce 1861 se svými přáteli založil společnost Morris, Marshall, Faulkner & Co., jenž si kladla za cíl vyrábět za účasti předních výtvarníků kvalitní předměty bytového zařízení. Nápad nebyl však příliš výnosný, neboť  kvalitní výrobky byly drahé a nešly na odbyt. Společnost se po čtrnácti letech rozpadla, ale Morris se nevzdal a v roce 1888 založil spolek s názvem Art Workers´ Guil, který pořádal výstavy pod názvem Arts and Crafts Exhibitions. A právě tyto výstavy daly novému hnutí dodnes používaný název.

Jednoduché formy

Hnutí Arts nad crafts bylo typické svými jednoduchými formami a obdivem k přírodě, která se umělcům stala inspirací. Jiným zdrojem motivů bylo lidové umění. Umělecké zpracování si podle stoupenců nového hnutí zasloužily všechny předměty zařízení domovů, od kuchyňské skříňky po konvici na čaj. Umění a řemesla měla zlepšit život lidí.

Nábytek v Británii

Nábytek vyráběný výtvarníky z hnutí Arts and crafts byl především nábytkem určeným pro střední třídu. Byl to domov, který se stal středem pozornosti výrobců. Těžkopádný gotický styl vrcholného viktoriánského období nebyl pro měřítko středostavovských domácností právě tím nejvhodnějším. Nové umělecké hnutí jej zaměnilo za nábytek jednoduchých linií, vycházející z lidových tradic. Návrháři se nebáli odhalovat konstrukci a přiznávat spojovací prvky. Často to byla jen nápadná textura dřeva, která nábytek zdobila, veškerý další dekor byl zbytečný nebo omezený na pouhé tesařské techniky jako osekávání a dlabání.

Inspirace v Indii i Byzanci

Nový styl byl však velmi přizpůsobivým, a tak ač jeho hlavním rysem byla jednoduchost, v některých případech dávali výrobci volný průchod své lásce ke vzoru. Bylo to především v případě církevních zakázek. Pro zdobení malováním, dýhování nebo dekorativní vykládání byly obzvlášť vhodné výrobky návrhářů Baillie Scotta a Gimsona a Petera Waalsových. Jejich vzory byly inspirovány přírodou, ale i Indií, Blízkým východem a dávnou Byzancí. Autoři sázeli na drobné detaily, květinové motivy nebo výřezy ve tvaru srdíčka.

 

Krásná piana

Hnutí Arts and crafts neopomíjelo ani hudební nástroje. Hudba a společenská zábava měla pro jeho tvůrce velký význam. Byl to především návrhář Burne-Jones, kterého hudba inspirovala při tvorbě. Specializoval se na výrobu krásných zdobených pian.

ab
ab
ab
ab
ab