Kategorie

Historický nábytek - originál, nebo raději repliku?

Nábytek má při tvoření interiéru zcela zásadní roli. Stylový interiér nejlépe vynikne, vybavíme-li jej historickým nábytkem. Můžeme sáhnout po originálu, nebo využít možnost koupit si zcela nový kousek, který je ale od originálu vzhledově téměř k nerozpoznání.

Podstatným rozdílem mezi originálem a replikou je jejich cena. Ne každý má takové finanční možnosti, aby si mohl dopřát ceněný originál. Na druhou stranu je však uložení finančních prostředků do historického nábytku chytrým krokem. Komodity jako starožitnosti na své ceně neztrácejí a jejich majitelé se mohou těšit z toho, že zatímco jim krásné historické kousky dělají společnost a parádu, zhodnocuje se zároveň i jejich investice.

Ergonomie starožitného nábytku

Nevýhodou originálu může být jeho praktické využití. Ne každý historický nábytek nám bude vyhovovat tak, jak sloužil našim předkům před několika staletími. Člověk se za posledních několik staletí antropologicky proměnil a některé kusy, i třeba jen 100 let staré, a ty starší ještě více, už nemusí současnému majiteli rozměrově vyhovovat. Toho si můžeme povšimnout zejména u starožitných židlí, psacích stolů, šatních skříní nebo pohovek a postelí.

Minulost starožitného nábytku

Minulost je další okolností, která při rozhodování o koupi originálu nebo kvalitní historické repliky spolurozhoduje. Mnoho lidí odrazuje to, že by se měli obklopovat nábytkem s nejasnou, mnohdy i tragickou historií. Nábytek přijímáme za vlastní, za součást našeho domova, stává se součástí rodiny, a proto je zcela přirozené, že zde hrají svoji roli i otázky hygieny. Jde-li ovšem naopak o nábytek s historií jasnou, prokazatelně patřící velkým historickým osobnostem, pak dosahují takové autentické kusy naprosto astronomických cen.

Repliky jsou levnější

Pokud hledáte způsob, jak negativa starožitného nábytku obejít, a přesto si dopřát zařízení interiéru v historickém stylu, nabízí se vám repliky historického nábytku. Zvláště v posledních několika desetiletích je průmysl historických replik na vzestupu. Tyto produkty v sobě spojují řemeslnou dokonalost a historickou věrnost s moderními postupy. Po celém světě jsou stovky renomovaných producentů kvalitních historických replik.

Vyberte si století

Nejvyhledávanější a nejpožadovanější repliky vycházejí především ze severoitalské renesance, celoevropského baroka, anglických střídmých stylů 18.století, rozevlátých francouzských stylů králů Ludvíka XIV., XV. a XVI., z noblesního francouzského empíru (18. – 19. století). V poslední době jsou velmi žádané také repliky historického nábytku z amerických dějin, jako např. americko-britský nábytek z pozdního koloniálního období  (1750 – 1770), nebo nábytek vlastní americké revoluční doby (1776 – 1783), stejně tak i tzv. federální styl z prvních desetiletí existence USA (kolem roku 1825).

Kvalita z Filipín

Velké množství replik je vyráběno na Filipínách. Výrobky vykazují vysokou rukodělnou kvalitu a preciznost, jsou vyráběny z kvalitních dřev a hlavně v takových cenových hladinách, kterým je možno ztěží konkurovat. Odtud jsou zásobeny trhy po celém světě. Dalším prosperujícím odvětvím je výroba replik, které jsou však pouze zdánlivými napodobeninami. Tyto repliky v sobě zahrnují několik historických slohů, takže jsou v podstatě historicky nezařaditelné. Obliba je však vysoká, a jak se říká, proti gustu žádný dišputát. Každý ať se rozhodne pro to, co je jeho srdci nejbližší.

ab
ab
ab
ab
ab