Kategorie

Historický nábytek – jaký styl vybrat?

V České republice zatím nemá zařizování v historických stylech tak dlouhou tradici jako například v Anglii, kde i interiér domu odhaluje majetkové poměry a společenské postavení majitele. Je u nás starožitný nábytek méně oblíbený, nebo je finančně nedostupný? Ani jedno, ani druhé.
Historický nábytek má stále své příznivce, kteří vědí, že se jeho cena odlišuje podle historického stylu a že dobře zvolená starožitnost může být racionální investicí. Nemusí se dokonce jednat o skutečnou starožitnost se stářím převyšujícím stovky let, i cena kvalitní repliky se může díky preciznímu ručnímu zpracování a použitému kvalitnímu materiálu vyšplhat velmi vysoko. Milovníci historického nábytku vědí, že celý interiér nemusí být laděn striktně v jednom duchu. Pokud má majitel dobrý vkus, může starožitný kousek nábytku velice pěkně vyniknout i v moderním interiéru. Pro jaký sloh se ale rozhodnout?

Pravý renesanční nábytek už dnes téměř neseženete

Gotika a renesance

Historické kousky z tohoto období pořídíte jen velmi těžce. Pravý gotický a renesanční nábytek se dnes vyskytuje už jenom v muzeích. Zachovalo se ho velmi málo. Pokud byste ho někde objevili, mohli byste si být jisti svým rychlým zbohatnutím.

Baroko

Barokní nábytek je poměrně běžný a jeho cena závisí hlavně na kvalitě. Kvalitně zrestaurovaná komoda z poloviny osmnáctého století přijde i na více než tři sta tisíc korun. Baroko nahradilo v 17. století renesanci. Jeho znakem je výrazná, bohatá výzdoba. Baroko sice pochází z Itálie, v nábytkářství se ale více projevilo v Anglie a ve Francii.

Pro baroko je příznačná výrazná a bohatá výzdoba

Rokoko

Je pokračovatelem baroka. Pro rokoko je charakteristické využívání motivu asymetrického ornamentu vycházejícího z tvaru mušle. Rokoko také přineslo zdokonalení některých technik, jako je intarzování, kovolijectví nebo lakování.

Klasicizmus

Klasicizmus je odpovědí na období přezdobeného baroka. Začíná se rozvíjet od poloviny 18. století. Je inspirován antickou kulturou a nese v sobě znaky italské renesance.

Pozdně barokní nábytek

Empír

Výrazné slohové období empír je vymezeno vládou Napoleona I. Empír velmi rychle pronikl do celé Evropy, svojí největší slávu však slavil v Rusku. Typickým znakem empíru je kombinování tmavých ebenových a výrazných mahagonových dýh s mosazným kováním, nejoblíbenější kombinací ve výzdobě byla černá, bílá a zlato.

Biedermeier

Jde o styl z let 1815 – 1848, název dostal podle fiktivních postav Biedermanna a Bummelmeiera – satirických figurek, které v mnichovském humoristickém týdenníku zesměšňovaly názory měšťanských vrstev. Biedermeier vycházel ze šlechtického empíru, ale rozvíjel se v rámci skromnějších měšťanských podmínek. Nábytek se z praktických, ale i finančních důvodů zjednodušil a díky tomu dospěl ke své tvarové nadčasovosti. Nábytkové kusy jsou dokonale symetrické, v jejich formě se projevuje vytříbený cit pro materiál, např. sedací nábytek je jen čalouněný. Hlavním znakem a zároveň předností je jeho pohodlnost.  Investice do biedermeieru je sázkou na jistotu.

Klasicismus vyzdvihuje především racionalitu a harmoničnost – nábytek je praktický, není přezdoben

Secese

Secese (konec 19.století) se zrodila jako pokus o novou originalitu. Trvala poměrně krátce, přesto si získala značnou oblibu u sběratelů, především pro svoji dekorativnost a pro své typické květinové motivy.

Art deco

Patří sem hlavně meziválečné období. Art deco se vyznačuje bohatou dekorativností, někdy se dá mluvit až o kýčovitosti. Dalším znakem je bohatá barevnost, v naší zemi bylo oblíbené používat motiv lipového květu. Investice do art deco se zajisté vyplatí, nábytku nebylo vyrobeno příliš mnoho, jeho cena tudíž je a zůstane vysoká.

Investice do art deco se vyplatí

Funkcionalismus

Funkcionalismus již můžeme zařadit mezi klasiku. Vyvrcholil zhruba ve 30. letech 20. století. Jedná se o styl, který v prvé řadě prosazuje funkčnost výrobků. Oprošťuje se od zdobných motivů a prosazuje využití v té době netradičních materiálů, jako jsou například nám dnes dobře známé kovové trubky.

S investicí opatrně

Historický nábytek je krásný a každý si jistě dokáže podle svého vkusu vybrat, co se mu líbí. Pokud však budete brát nákup jako investici, vždy se vyplatí poradit se s odborníkem. Hodnota historických předmětů závisí především na jejich aktuálním stavu a kvalitě.
ab
ab
ab
ab
ab