Kategorie

Grilování jako zážitek - čím si jej vymazlit?

Grilování jako zážitek - čím si jej vymazlit?
Za horkých (a nepracovních) letních dnů bude nejspíš grilování běžnou záležitostí u většiny tuzemských domácností. Nemnoho Čechů však za kouzlem opékání kousků masa nad otevřeným ohněm spatřuje skutečný potenciál celého aktu. Při správném provedení umí totiž právě grilování pročistit nejen tělo, ale i mysl!

Nepodceňte přípravu!

Myslete na očišťující letní “grilovačku” dopředu. Jedině tak totiž poznáte úžasnou moc skrytou ve slově marináda. Bylinková, medová, s chilli papričkami... po internetu se potulují stovky receptů na tu nejlepší, nicméně berte v potaz druh masa a samotný způsob grilování. Směs na gril z výprodeje protentokrát vynechte a místo ní koncentrujte své kreativní buňky na vytvoření pokud možno co nejméně soleného a olejnatého pokrmu. Vaše tělo vám bude vděčné!

Investujte do “opékacích zařízení”

Záměrně se vyhýbáme slovu gril, neboť dnes lze připravit maso prakticky v čemkoliv. Pokud nejste zrovna zarytý fanda grilovacího programu na své mikrovlnce, hodí se vám popřemýšlet o skutečném grilu. Elektrický využijí především mobilní jedlíci či obyvatelé prostor bez zahrádky. Plynové grily umožní rychlejší přípravu, a konečně ty klasické - na dřevo - dodají masu kýžený kouřový nádech. Volba je na vás. Zlatým pravidlem ale bude zvolit gril s krytem, díky jemuž může vzduch při ohřevu lépe cirkulovat.

Zkuste to zdravě!

Optimální praktikou při grilování je zároveň s masem podobně připravit i zeleninu, zejména kousky jako lilek, paprika či špenát (lze vyzkoušet i jako hlavní chod!). Právě ty vybalancují cholesterolový šok z masa. To naopak opékejte pokud možno bez kůže a pečlivě zbavené všeho “tlustého”. Minimalizujete tím mimo jiné karcinogenní výpary.

Fantazii se meze nekladou. Zbývá už jen prostor, ve kterém se celá událost odehrává, doladit co se nábytku a příslušenství týká. Trendy je kupříkladu opékání na lávovém kameni, právě on umí rovnoměrně rozložit teplo a zabránit vzniku zmíněných škodlivin. A potom už opravdu stačí pozvat své hladové přátele a kolegy k vám na zahradu či balkón a užít si nefalšovanou gril party!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

Fotogalerie

ab
ab
ab
ab
ab