Kategorie

Gril aneb pevný bod zahrady

Ještě nedávno byla večerní posezení na zahrádce spojena výhradně s táborákem. Doba se však mění a táboráky nahradilo stále oblíbenější grilování. Pokud vaše letní večery patří grilovaným dobrotám, měli byste mít gril, který nejlépe splňuje vaše nároky.
Máte na výběr z celé škály možností a provedení zahraniční i tuzemské provenience. V tomto článku se ovšem zaměříme na výhody a úskalí grilů přenosných a stabilních. Nejdříve uvedeme na pravou míru typologii grilů, která byla zvolena právě pro tento článek. Pokud grilování ve vaší rodině patří k takřka každodenním činnostem, je vhodnější zvolit krb, který je pevně spojen se zemí. Grilujete-li občas při návštěvě přátel nebo slavnostní příležitosti, je dobré pořídit si gril stabilní. V případě, že grilujete pouze výjimečně, pak vám bohatě pro tyto účely postačí gril mobilní.

Grilování dobrot se i u nás teší čím dál větší přízni

Všem grilům společné

Obecně platí, že rozhodnete-li se pro kterýkoli z uvedených typů, měl by gril dobře vypadat a zejména zapadat do vaší zahrady. Rovněž by mělo být zajištěno jeho bezproblémové fungování, které je spojeno s dostatečným prostorem a s vhodným umístěním. Také je zapotřebí zajistit, aby vám grilování vaše posezení spíš neznepříjemňovalo než cokoli jiného. Měli byste tedy dbát, aby případný vítr nezavál kouř na vaše hosty ovšem ani na vaše okrasné květiny.

Krb- dominanta zahrady

Pokud jste se v úvodu zařadili do první skupiny, tedy mezi ty, kteří grilují poměrně často, pak právě vám jsou věnovány tyto informace. Krb je vhodné nechat zhotovit profesionální firmou, která je schopna vypracovat individuální řešení na zakázku. Tato varianta je ze všech uvedených nejnákladnější, má ovšem také nejdelší životnost a odolnost. Její výhodou je časté spojení s odkládacími prostory. Vznikne tak mnohdy masivní stavba, která poutá pozornost vašich hostů. Krb bývá většinou napojen na nějaký již stabilní prvek vaší zahrady, tedy zídku, stěnu domu apod. Nevýhodou této varianty je její trvalé a tedy nezvratné umístění, proto je nutné jej předem dobře zvážit. Ceny krbů se pohybují mezi 15 000 – 55 000 Kč, speciální řešení může být ovšem i dražší. Pochoutky připravované v krbech jsou ovšem znamenité a mnohdy si můžete dopřát i uzenou dobrůtku, jelikož součástí bývá i udírna.

Krb je nejodolnější, ale i nejdražší z možných alternativ

Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Stabilní gril- levnější varianta

Tato varianta je u nás nejrozšířenější. Jedná se o gril, který je zhotoven z jedné případně několika částí, které se pouze sestaví. Jejich široká dostupnost, nízká cena a snadné řešení, patří jistě k velkým výhodám tohoto typu. Tento gril by měl být umístěn na pevném (betonovém či dlážděném) podkladě, jelikož bývá dosti těžký, obvykle zhotovený z betonu. Je možné jej považovat za stabilní součást vaší zahrady, jelikož je odolný povětrnostním podmínkám, a tudíž není zapotřebí jej na zimu či před nepříznivým počasím schovávat. Oproti krbu má ovšem tu výhodu, že pokud jej chcete přemístit, jednoduše díly rozeberete a postavíte na nové vhodnější místo. Tento gril se dá pořídit v cenovém rozmezí 2 500 – 15 000 Kč.

Stabilní gril můžete pořídit v cenovém rozmezí 2 500 – 15 000 Kč

Mobilní gril

Poslední variantou je přenosný, mnohdy také pojízdný gril. Největším kreditem této varianty je právě jeho mobilita. Lze jej totiž umístit dle aktuální potřeby (například za nepříznivého počasí pod střechu). Je možné vzít jej i na dovolenou či výlet (samozřejmě v případě menší varianty). Mobilní gril je nejlevnější, ale také nejméně stabilní. Stabilitu lze zlepšit zakoupením grilu s polohovatelnými nožičkami, které jej přizpůsobí aktuálnímu povrchu. Tato vlastnost se ale přirozeně odrazí i v ceně. Jednoznačnou nevýhodou je také nutnost gril uschovávat, jelikož není odolný vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Také údržba litinového roštu je dosti náročná a je vhodné jej čistit po každém použití. Pro tuto variantu řešení tedy vyplývá jasný závěr: je nejlevnější, ovšem vhodná spíše pro občasné uživatele. Ceny se pohybují od 500 Kč výše.

Mobilní grily jsou nejlevnější, vyžadují však více péče

Z pohledu šéfkuchaře

Přenosný gril snese větší žár, tím pádem je vhodný na „rychlovky“. Lze na něm ugrilovat maso mnohem rychleji, musí se ale dbát na to, aby oheň nebyl příliš silný a maso tak nespálil či příliš nevysušil. Hrozí také, že se vám nevejdou veškeré pochoutky ke grilování na rošt najednou. Nevýhodou je zde také absence komínu, který neodvádí kouř, a tak při nepříznivém větru může nepříjemně pálit grilmistra do očí. U stabilních grilu lze ocenit zejména rovnoměrné propečení, jelikož je zde menší žár a takřka uzavřená plocha, která rovněž umožní připravovat větší množství pochutin. Vhod přijdou také odkládací plochy nejen na nářadí, ale i na připravené potraviny. Nespornou výhodou je také komín, který odvádí nepříjemný kouř.

Vyberete-li si kteroukoli variantu, nezbývá než popřát příjemná letní posezení u grilu

ab
ab
ab
ab
ab