Kategorie

Genius loci, 4. díl: S kytkou do Haight-Ashbury

San Francisco se svými 800 000 obyvateli je městem dosti velkým na to, aby tu své uplatnění našlo rušné mezinárodní letiště. Pokud však chcete být styloví, myslím, že je vhodnější do tohoto města přijet. Nejlépe pak autostopem. Pokud se na San Francisco podíváte optikou jeho slavné hippie minulosti, uvědomíte si, že letadlem to prostě není ono.
Z těch časů se zachovala i písnička Scotta McKenzieho, která by stále mohla kandidovat na neoficiální hymnu tohoto města. If you are going to San Francisco be sure to wear some flowers in your hair. (Když přijedeš do San Francisca, můžeš si být jistý, že si do svých vlasů vpleteš květiny.) Tímto textem se každý návštěvník  upozorňuje,  že při příjezdu do San Francisca bude určitě mít kytku ve vlasech. Psal se rok 1967 a tahle píseň sem doprovázela davy mladých lidí nesouhlasících s válkou ve Vietnamu. Americká média několik měsíců tohoto roku pojmenovala Létem lásky. Revoluce květinových dětí se rozběhla na plné obrátky. Centrem dění se stalo San Francisco, konkrétně pak jedna z jeho částí: Haight-Ashbury.

Hudebníci jsou v San Franciscu všude. I na fasádách domů

Město, most a brána

San Francisco leží na vrcholcích stejnojmenného poloostrova. Ze západu je obklopené Pacifikem, ze severu zátokou Golden Gate a z východu Sanfranciskou zátokou. Tímto trojím omezením se jasně definuje jeho plocha, která není nijak zvlášť rozsáhlá. Autobusem  můžete celé město projet za dvacet minut. Asi nejznámější stavbou San Francisca je slavný  Golden Gate Bridge. Tento 2,7 kilometrů dlouhý most spojuje San Francisco na jižním s okresem Marin na severním poloostrově. Ve třicátých letech dvacátého století jej navrhl inženýr Josef Strauss. Spolupracoval při tom s architektem Irvingem Morrowem, který most obohatil o prvky typické pro styl Art-Deco. Jeho výstavba si vyžádala spoustu peněz, nezdolné vůle, milióny tun železa a také mnoho životů dělníků utopených v rozbouřených vlnách zálivu. Dnes se k mostu hrnou turisti z celého světa. Často pak bývají zklamáni, že z něj na fotkách není skoro nic vidět. V letních měsících totiž bývá často zahalen do husté mlhy, z níž jen sem tam vysvitne pro něj typická červeno-oranžová barva.

Jakmile spatříte tento most, vězte, že jste v San Franciscu

Pestrobarevné město

San Francisco na každém svém rohu působí dojmem pestrobarevného města. Je rozděleno do několika jasně ohraničených čtvrtí. Na poměrně malé ploše tak můžeme sledovat městské části s dosti odlišnou historií, architekturou, populací i atmosférou. Zdejší čínská čtvrť patří mezi nejznámější etnické oblasti v USA. Italové zas už od devadesátých let devatenáctého století obydlili sousedící North Beach. A přestože v takové Pacific Heights plné luxusních vil slyšíte šustit bankovky se stejnou samozřejmostí jako listí v tamních parcích, tak nejslavnější sanfranciskou čtvrtí stále zůstává právě Haight-Ashbury.

Co tam uvidíme?

Celá oblast je pojmenovaná podle dvou hlavních ulic. Žádnému jinému rozcestníku na křižovatce dvou ulic se nedostalo té cti, aby byl zvěčněn na tolika pohlednicích, jako právě tomu mezi Haight street a Ashbury street. Z  podstatné části je celá čtvrť tvořena honosnými domy ve stylu Queen-Anne, což je zdobnější obdoba viktoriánského stylu. Přehnaně velká okna, věžičky, věže, časté sloupky, obloučky a jiné parádičky na průčelích domů - to jsou hlavní rysy staveb, které lemují téměř každou zdejší ulici. Tak vzniká jeden z často reprodukovaných obrázků ze San Francisca, na němž se několik takových domků stojících na Alamo Square vyjímá na pozadí v dálce se tyčících mrakodrapů obchodní čtvrti. Fasády viktoriánských domů si navíc hippies pomalovali tenkými různobarevnými linkami zdůrazňujícími jednotlivé architektonické prvky. Tak se zrodil svébytný stick styl. Jeho dobrým příkladem může být například Westfield House na severní straně Fulton street.

Domy ve stylu Queen Anne na Alamo Square

Kotrmelce jedné čtvrti

Do konce druhé světové války byla Haight-Ashbury poklidná středostavovská čtvrť. Koncem padesátých let se však její zámožnější obyvatelé začali stěhovat do bohatších čtvrtí.  Domy byly rozděleny na jednopokojové byty a nabízeny za velmi nízké ceny. To do čtvrti přivedlo velmi různorodou společnost. Mnozí z lidí, kteří sem přicházeli, byli lákáni sny  o lehkém životním stylu bez potřeby peněz, s pravidelnou dodávkou lehkých drog a hudbou, kterou tu hráli kapely jako Grateful Dead, Jefferson Airplane či fenomenální kytarista Jimmi Hendrix. Místní tisk na situaci reagoval sérií alarmujících článků zaměřuících se obzvláště na volný sex a nadměrné zneužívání drog ve čtvrti.  Záměr byl jasný: šokovat a odsoudit to, co se právě v Haight-Ashbury děje. Tyto články brzy přejaly celostátní média. Efekt se brzy dostavil. Ovšem zcela opačný, než jaký redaktoři očekávali. Desetitisíce mladých nespokojených lidí si sbalily své věci a rychle vyrazily sem na západ. Šedesátá léta byla v plném proudu.

Život v Haight-Ashbury vždy hýřil všemi barvami

Sláva a pád

Po rozjaření však následovala kocovina v podobě chudoby, rozšíření tvrdých drog a zvyšující se kriminality. Čtvrť postupně chátrala. V osmdesátých letech dvacátého století začala její postupná renesance. Proběhla rozsáhlá renovace a celková atmosféra se výrazně pročistila. Vzrostl počet drahých restaurací a módních obchodních domů. To si vyžádalo i svou daň: v opravených a udržovaných viktoriánských domech se výrazně zvedlo nájemné. Zdejší obyvatelé však stále neztratili určitý smysl pro nekonvenčnost. I dnes jsou sandály  na dlažbě Haight street téměř povinností. A pokud máte zájem o koupi batikovaného trička, nikde na světě nenajdete větší výběr než tady. Vyrostla tu rovněž spousta obchodů s hudbou a knihkupectví, kde se dají sehnat reprodukce plakátů zvoucích na koncert Janis Joplinové. To jsou však samozřejmě pouhé vzpomínky na zašlou slávu. Janis Joplinová už totiž nějaký ten pátek nežije. Kromě toho v devadesátých letech proběhla další revoluce: tentokrát internetová. Do jejího průběhu však Haight-Ashbury nijak nazasáhlo. A to i přesto, že její symbol leží jen pár kilometrů odsud. Říká se mu Silicon Valley. Doba se změnila. Lidé mířící do San Francisca  už dnes obvykle nemívají květiny ve vlasech...spíše notebooky na klíně.
ab
ab
ab
ab
ab