Kategorie

Garáž versus kryté stání

Je vhodné mít garáž? Odpověď „ano“ je stejně oprávněná jako „ne“. Pokud plánujeme postavit dům s co možná nejnižším rozpočtem, pravděpodobně garáž oželíme a ušetřené místo a finance věnujeme výstavbě další obytné místnosti. Pokud nám to finance a místo dovolí, vybudování garáže nebudeme jistě litovat, zejména budeme-li ji využívat i dalším účelům.
 

 

Jak šel čas s garáží…

Z historického hlediska nebyla garáž jako součást doma běžná. Garáže se začaly objevovat v období první republiky. Umísťovaly se většinou do suterénů vil. Největšího rozmachu garáže dosáhly v období socialismu. Ty, které byly stavěny v rámci domu, se nacházely hlavně v suterénu. Stavěly se i řadové garáže, které byly určeny zejména pro obyvatele bytů. V současné době se opět od garáže jako standardu každého domu upouští. Důvodů je několik. Stavba se tak prodražuje a ukrajuje nám z místa, které bychom mohli využít efektivněji. Auto se stává spotřebním zbožím a kult automobilu klesá. Čím je auto kvalitnější, tím menší problémy mu venkovní stání způsobuje.
 

Garáž přináší i výhody

Garáž není nezbytná, ale jakmile si na ni jednou zvykneme, už bychom neměnili. V garáži totiž často naleznou svoje místo předměty, které není kam jinam umístit. Můžeme tu tedy skladovat zahradní náčiní, kola, lyže. V garáži může být umístěna pračka, centrální vysavač nebo kotel. Zaparkovaný automobil je v garáži navíc mnohem více v bezpečí, snižuje se tak nebezpečí odcizení nebo poškození. Auto venku nepřekáží a nenarušuje estetický dojem kolem domu. Nasednou z pohodlí domova přímo do připraveného auta je příjemné. Nehrozí nutnost škrábání zamrzlých skel, auto má příjemnou „pokojovou“ teplotu jak v zimě, tak v létě.
 

Kryté stání

Pokud jsme dospěli k názoru, že garáž není nutností, jistě oceníme výhody krytého stání. Je dobré vědět, že kryté stání se považuje za zpevněnou plochu, a je třeba ho zahrnout do schvalovacího procesu povolení stavby domu. Velikost je doporučována stejně tak, jako pro garáž, a to 2,3 x 5 metrů, lépe však 6 x 4 metry. Nejsme tu limitováni stěnami, tak i vlastníci prostorově objemnějších automobilů nejsou omezování při vystupování a manipulaci kolem auta.
 
ab
ab
ab
ab
ab