Kategorie

Garáž nejen pro auto

Garáž nenabízí pouze využití spojené s používáním automobilu. Poslouží jako skladiště pro předměty, na které se v domě nenašlo místo a pro činnosti, které do obytného prostoru nepatří.
Přestože dnešní auta jsou čím dál tím kvalitnější a potřeba garážování s tímto technickým pokrokem klesá, stejně tak, jako klesá kult automobilu, garážové stání stále přináší neopomenutelné výhody.
 

Proč mít a proč nemít garáž

Přemýšlet o garáži v projektu domu, kde zápasíme s každým metrem čtverečním, je holý nesmysl. Nemá smysl uskromňovat se a ubírat se o vlastní obytný prostor. V takovémto případě je mnohem výhodnější pořídit autu například kryté stání před domem. Pokud však finanční a prostorové možnosti pořízení garáže umožňují, výhod nám to přinese rovnou několik.

Bezpečí auta v garáži

Auto je v garáži chráněno před očima nenechavců. Nemusíme se obávat o poškození a vandalismus. Také majitelé, a zvláště majitelky vozidel, se mohou cítit bezpečněji, zaparkují-li přímo v bezpečí svého domova.
 

Garáž je hlavně komfort

Nasedat do nepromrzlého auta, nemuset škrábat námrazu a odhrnovat sníh, to jsou jistě výhody, na které si každý rád zvykne. Máme-li garáž postavenou vedle domu, případně je-li součástí domu, oceníme i příchod k autu přímo z pohodlí našeho domu, aniž bychom museli vyjít ven.

Auto v garáži nepřekáží

Automobil zaparkovaný v garáži nenarušuje estetickou hodnotu domu, nikomu nepřekáží ani nebrání provozu. Nemusíme hledat místo k parkování, strachovat se, že jsme zaparkovali na místě blokového čistění nebo tam, kde se budou provádět práce na silnici. Volné parkovací místo před garáží nebo před domem tak může posloužit hostům a návštěvám.
 

Garáž je místnost pro všechno

Dnešní minimalistické interiéry často nedávají téměř žádnou šanci úložným prostorám. Kam s koly, snowboardy, bruslemi a náčiními pro naše další koníčky? Garáž je ideální úložiště. Věci jsou po ruce a přesto nepřekáží. Pokud je majitelem domu kutil, jistě ocení v garáži malou dílnu. Pokud máme u domu zahradu, garáž má všechny předpoklady pro to, abychom zde skladovali i zahradní techniku a náčiní. Aby se do garáže všechno vešlo, je třeba počítat s rozměrem garáže alespoň 4 x 6 metry, ideální je pak ještě o trochu víc. Za minimální rozměry garáže je dnes považováno 2,5 x 5 metry. Vzhledem k tomu, že běžná délka automobilu je 4,5 metru a šířka něco málo pod dva metry, moc místa pro pohodlné vystupování a natož pro uložení dalších předmětů by nám v tomto případě neumožnila.

Pod terénem

Garáže umístěné v suterénních prostorách byly hitem předrevolučního období. Dnešní doba již nenahrává tak masivnímu podsklepování objektů. Jedná se o relativně drahou záležitost s nevýhodami převažujícími nad výhodami. Mezi nejpodstatnější zápory patří komplikovaný výjezd z garáže, a to zejména je-li kluzko a napadne sníh.

První nadzemní podlaží

Umístění garáže v prvním nadzemním podlaží je dnes nejběžnějším řešením. Příjezd do garáže je pohodlný a nezabere příliš místa. Garáž může být součástí půdorysu domu a nad garáží se může například objevit jiná obytná místnost. Můžeme ji však umístit i jako přístavek vedle domu s vlastní střešní konstrukcí. Důležité však je, že garáž zůstává v bezprostřední blízkosti domu, což nám umožňuje dojít suchou nohou až k autu.
 

Samostatně stojící garáž

Také garáž umístěná mimo dům může nabízet řadu výhod. Takovéto garáže většinou neslouží pouze jako parkovací prostor pro náš vůz. Tyto samostatně stojící stavby často plní funkci letních kuchyní, skladu nebo dokonce apartmánu pro návštěvy. Z estetického hlediska se dá toto řešení jedině doporučit. Celý objekt nabude na komplexnosti a ucelenosti. Umístíme-li navíc garáž k rušné cestě, eliminujeme nepříjemný hluk a vytvoříme si tak příjemné soukromí.
ab
ab
ab
ab
ab