Kategorie

Futonové postele

Tvrdá, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů k nám přišla z Japonska. Tam mají futony dlouholetou tradici a stále jsou upřednostňovány i před těmi nejmodernějšími typy matrací, užívanými v Evropě. U nás nejsou zatím obecně příliš rozšířeny, zájem o ně však stále stoupá.
Futonové matrace jsou dnes považovány za jedny z nejzdravějších a anatomicky velmi příznivých  pro lidský organismus. Z anatomického hlediska by postel neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká a měla by tělu zajistit přirozenou podporu při ležení, potřebnou hygienu pro regeneraci a posílení imunitního systému. Futony jsou vyrobeny ze zkadeřených bavlněných vláken nebo jejich směsí, která umožňují výborné proudění vzduchu a jsou schopna absorbovat až 45% vlhkosti. Pokud je jádro futonové matrace vyrobeno z kokosových vláken spojených a zpevněných kaučukem, je konečný výrobek pružný, ale současně i dostatečně tuhý, tedy vhodný i pro „těžké váhy“.

Futonové matrace patří k nejzdravějším

Pohodlné sezení i spaní

Futon ovšem není jen  matrace, ale, spolu se speciálním rámem, také kvalitní kus nábytku. Matrace sama je ohebná a je možno s ní snadno manipulovat. Většina nabízených typů rámů je navíc lehce přestavitelná, není tedy problém udělat z postele například pohodlné sofa. I přes to, že jde vlastně o rozkládací pohovku, je futonová postel vhodná i pro každodenní spaní. Díky těmto vlastnostem se futonové postele také hodí do malých bytů nebo do prostor, kde chceme mít pohodlí, ale současně zachovat vzdušnost. Ovšem, futonovou matraci lze používat i bez rámu – stačí ji položit na zem či na dřevěné patro a získáme opět plnohodnotné spaní. Na všechny matrace je možno zakoupit také snímatelné povlaky, které lze prát. Díky nim můžeme snadno sladit lůžko s ostatním interiérem.

Futony bývají obvykle laděny v režných nebo smetanových tónech, není to však pravidlem

Rozměry a druhy futonových matrací

Standardní rozměry futonových matrací jsou 90, 140, 150, 160 a 180 cm na šířku a 200 cm na délku. Na objednávku lze však vyrobit futony až do velikosti 200 x 220 cm a současně upravit i tloušťku a použitý materiál. Barevné provedení je obvykle v režných nebo smetanových tónech, ovšem podle přání zákazníka lze použít i modrou, červenou, černou a zelenou barvu nebo jejich kombinace. Futony jsou sice ryze přírodní matrace, použité materiály však mohou být značně rozmanité. Čistě bavlněné výrobky jsou tvrdší, vhodné pro alergiky a jejich předností je také nízká cena. O něco měkčí a pružnější futon s přídavkem vlny v zimě hřeje a v létě chladí, přírodní lanolin neutralizuje pot. Futony z kokosových vláken jsou tvrdé, ale velmi pružné, jsou tedy vhodné i pro „těžší“ spáče. Nehodí se však do rozkládacích rámů, kde hrozí poškození kokosové rohože. Mezi luxusní typy patří futon vyrobený z latexových kaučukových žíní v kombinaci s bavlnou a vlnou. Je velmi pružný a dobře se přizpůsobuje anatomii těla. Na rovné plochy je určen futon se dvěma kokosovými nebo latexovými žíněmi, kombinovanými s bavlnou a vlnou. Tato matrace je vysoce pevná a pružná, současně velmi vzdušná a téměř vůbec se neslehává.

Nejpoužívanějšími materiály pro výrobu rámů jsou smrk, borovice, dub a buk

Rám je stejně důležitý

Většina rámů futonových postelí je z masivního dřeva bez povrchové úpravy, lze však zvolit i dřevo upravené, nejčastěji olejem nebo včelím voskem. Nejpoužívanějšími materiály jsou smrk, borovice, dub a buk. Rámy se prodávají buď jako stavebnice v krabici, nebo částečně či zcela smontované. Jejich konstrukce je většinou variabilní - to znamená, že je lze celkem jednoduše složit a opět rozložit. Některé jsou však vyráběny pouze jako postele. U některých rámů je možné zvolit typ roštu a také možnost jeho polohování, lze zvolit čelo postele. Součástí některých vzorů jsou pojízdné boxy pod postel.
ab
ab
ab
ab
ab