Kategorie

Futon - zdravá matrace inspirovaná orientální kulturou

Zapomeňte na pružinové matrace, molitan, línou pěnu a jiné moderní vymyšlenosti. Zdravé spaní vám umožní matrace z přírodních materiálů inspirovaná východním životním stylem - futon.
Futon je nízká matrace z přírodních materiálů, kterou je možné různě skládat. Svůj původ má v Japonsku, kde dřív bylo běžné spát na zemi - tedy na podlaze z rýžových rohoži tatami a právě na futonu. Ten se vždy ráno sroloval a uložil na nějaké místo, kde příliš nepřekážel běžnému dennímu provozu domu. Móda futonů dorazila samozřejmě i do Evropy a nyní na trhu seženete celou řadu těchto velmi praktických matrací. Spí se na nich dobře, přesto se ale musíte připravit také na určitá specifika, která s sebou tato stále ještě nevšední matrace nese.

Bavlna kokos i latex

Pomineme-li nejlevnější kusy, které jsou k dostání hlavně v nábytkářských řetězcích a rozhodně nemá smysl je kupovat, jsou futony složeny hlavně z přírodních materiálů, jako je konopí, bavlna, kokosová vlákna a latex. Právě materiály a jejich vrstvení pak mají rozhodující vliv na to, jak bude futon tvrdý. Ačkoli by se mohl zdá opak, nejtvrdší bývají futony vyrobené čistě z bavlny. Pokud máte rádi spaní na tvrdší podložce, určitě je může zvážit tuto variantu. Měkčí jsou pak kombinace s kokosovými vlákny, přírodním latexem a koňskými žíněmi. Vrstva těchto materiálů slouží ke zpevnění celé matrace, dodává futonu pružnost a větší odolnost proti proležení. Nejměkčí jsou pak futony obsahující vlnu. Takový futon také můžete snadno třeba srolovat nebo skládat do tvaru sedací pohovky.

Důležitá věc - rám

Součástí futonu může být také rám, který celou matraci lépe izoluje od země. V souladu s "asijským" designem - bávýá většinou nízký a spíš nenápadný a strohý. To ale neznamená, že nemůže být kvalitní a dobře řemeslně provedený. Většinou má podobu nízkého roštu. Rám může být také skládací a v kombinaci s měkkým futonem pak z postele snadno vytvoříte sedačku.

Co je dobré o futonech ještě vědět?

Futony mám rád a na tvrdším futonu z bavlny, kokosových vláken a latexu spím už téměř deset let. I tak je ale dobré k těmto matracím přistupovat trochu realisticky. I měkký futon je ve srovnání s klasickou molitanovou matrací poměrně tvrdý. Spíte prostě na tvrdém, což nemusí vyhovovat každému. I sebelepší futon nejspíš asi nenahradí kvalitní zdravotní matraci, která páteř podpírá lépe. Ale opravdu potřebujete super vychytanou matraci na desítky tisíc korun? O futon je potřeba se starat, hlavně pokud nepoužíváte rám a máte jej umístěný přímo na zemi. Minimálně jednou týdně je potřeba futon zvednout a nechat pár hodin vyvětrat. Jednou za čas jej také otočte spodní stranou nahoru. Připravte se na to, že futony hlavně v provedení s bavlnou, kokosovými vlákny a latexovým středem jsou velmi těžké a neforemné. Například stěhovat takový futon v provedení pro dvě osoby není žádná legrace. Přesto všechno jsou futony velmi dobrou volbou pro pohodlné paní a také jde o krásný doplněk ložnice.
ab
ab
ab
ab
ab