Kategorie

Funkcionalistická oáza na moravské vesnici

(komerční sdělení) Netradiční rozměry pozemku si vyžádaly důmyslné řešení samotného domu i zahrady. Vzniklo tak příjemné a klidné místo pro život s dostatkem soukromí, aniž by byl dům vzdálen od běžného dění v obci.

Na počátku byl nelehký úkol umístit dům a obytnou zahradu na protáhlý pozemek o délce 80 metrů, navíc z jedné strany ohraničený komunikací s výškovým rozdílem více než dva metry. Další dvě strany pozemku byly limitovány asfaltovou komunikací procházející obcí a rodinným domem na sousedním pozemku. Nelehké zadání se ale vyplatilo, protože dalo vzniknout netradičnímu a velice propracovanému řešení obytného rodinného domu. Dům je situován do střední části pozemku, kde bylo možné realizovat stavbu tak, aby odpovídala stavebním normám a předepsaným odstupovým vzdálenostem od sousedního domu i kraje parcely. Díky promyšlenému uspořádání vnitřních dispozic směřují výhledy z obytných místností vždy do zahrady, v podélných obvodových stěnách zůstává jen několik oken z koupelen a zázemí domu. Vzhledem ke zvýšené přístupové komunikaci vedoucí podél pozemku se do rodinného domu vstupuje skrz tzv. mezipatro. Schodiště propojující obě podlaží je tak podestou se vstupem a malou šatnou rozděleno na dvě části. Kratším schodištěm vstupujeme do horního patra domu, kde se nachází dětské pokoje, ložnice rodičů, šatny a koupelny, tedy soukromé části majitelů. Naopak přízemí je pojato jako společenská část s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou. Tento dominantní prostor je zimní zahradou propojen s tzv. pánským klubem – místností s malým barem, která slouží pro příležitostné oslavy majitelů, či jako promítací a poslechová místnost. Tento architekty navrhnutý dispoziční koncept zcela zapadl do dané lokality a z handicapu v podobě pozemku, vytvořil přednost a umožnil souhru domu s okolím. Originální výtvarný koncept domu si vyžádal atypické konstrukční řešení. Jedná se o kombinaci železobetonové a dřevěné konstrukce. Dům je realizován tak, aby vyhovoval principům pasivních staveb. Okna jsou osazena izolačními trojskly, fasáda je kontaktně zateplena minerální vatou. O vytápění a ohřev teplé užitkové vody se stará tepelné čerpadlo typu vzduch/voda v kombinaci s doplňkovým zdrojem - krbem na tuhá paliva s výměníkem. Dům je opatřen solárními panely pro dohřívání exteriérového bazénu a relaxační zóny umístěné v objektu vily. Systém topení je převážně podlahový. Díky úsporným technologiím a kvalitní konstrukci v pasivním standardu nepřevyšují celkové náklady na provoz domu částku 3000 korun měsíčně. Celý dům je založen na precizní práci s detaily. V interiérech jsou použity tradiční materiály, jako je travertin i obklady s tropických dřev. Všechny použité materiály v domě spolu komunikují v dokonalé estetické symbióze. Například fládrování dřevěných obkladů z maskaru na sebe přesně navazuje a svědčí o dokonalé truhlářské práci. Právě spojení netradičního architektonického řešení i konstrukce a precizního designu interiérů činí tuto rodinnou vilu téměř uměleckým dílem.

Netradičně položená a tvarovaná parcela však nebyla při realizaci domu jediným problémem, se kterým se museli autoři stavby potýkat. Kvalitní architektura nemá na české či moravské vesnici vždy dveře otevřené a nejinak tomu bylo i v tomto případě. „Dům je situován v oblasti Slavkovského bojiště, kde jsou obecně vyžadovány sedlové či valbové střechy. Jednání o jeho podobě se proto táhlo skoro dva roky, nakonec se ale dům v zamýšlené podobě podařilo prosadit,“ popisuje těžkosti se stavebním řízením jeden z architektů stavby Martin Kareš. „Zatímco s realizací ordinérních katalogových projektů nebývá v obcích problém, kvalitní architektura se zde prosazuje o poznání hůře,“ dodává Kareš. Přes všechny těžkosti se ale tvůrcům podařilo realizovat dům, který dobře a organicky zapadá do stávající zástavby vesnice a dokonale vyhovuje potřebám a životu celé rodiny. Komentář autorů: „Rodinná vila byla postavená jako tzv. „pasivní“ stavba s odkazem na funkcionalistické tradice, a to včetně vnitřního prostorového řešení dispozic. Vila je pojata jako jednoduchý kubický tvar, a to s ohledem na principy nízko energetických staveb realizovaných v zahraničí. Za touto zdánlivou jednoduchostí stojí pečlivě promyšlený koncept a speciální konstrukční řešení objektu, které je aplikováno jak v nosné části domu, tak i v konstrukci obvodového pláště. Po výtvarné stránce má stavba pokračovat v tradici funkcionalistické architektury s důrazem na otevřený společenský prostor rodiny, který reaguje a volně se prolíná s okolní obytnou zahradou. Prostory tak do sebe nenásilně vstupují a navzájem se ovlivňují v každou denní či roční dobu skrze velkoryse pojatou prosklenou plochu obývacího pokoje. Ta je realizována na celou výšku a délku pokoje, tedy od podlahy po strop. Tento prvek umožňuje rodinně majitelů, i v centrální části města, žít vlastním a nerušeným životem“ Ing. Arch. Martin Kareš, Ph.D. AUTOŘI STAVBY: Ing. arch. Robert Rais, Ph.D. (1977), Ing. arch. Martin Kareš, Ph.D. (1977) Robert Rais a Martin Kareš jsou absolventi Fakulty architektury VUT v Brně, dříve členové ateliéru Prof. arch. Ivana Rullera, žijící legendy funkcionalismu, oceněné státním vyznamenáním. V roce 2003 založili vlastní architektonický ateliér Europrojekta, zabývají se projekcí rodinných domů zejména technologicky špičkových nadstandardních vil. V této oblasti jsou autoři více než stovky realizací, čímž se řadí k absolutní špičce v České republice. Oba architekti se věnuji vědecké, akademické činnosti a v současnosti se dále vzdělávají na zahraniční universitě. Jsou autoři revolučního použití sendvičových betonových monolitických konstrukcí pro občanské stavby. Získali řadu ocenění, např. Cenu Bohuslava Fuchse, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení, za rok 2011 obdržely cenu Fasáda roku a mnohé další. KONTAKTY: Europrojekta Architektonická a projekční kancelář Veselá 37, Brno www.europrojekta.cz, www.karesrais.cz

ab
ab
ab
ab
ab