Kategorie

Fuchsie není jen rostlina pro babičky. Jak se o ni starat?

Za okny chalup našich babiček se fuchsie zabydlely již počátkem minulého století. Tradice přetrvala, ale podmínky k pěstování těchto vděčných květin se změnily.
Jak udržet fuchsie přes zimu, aby příští rok opět kvetly? Co s nimi dělat na jaře? Pro praktické rady jsme se vypravili za zkušenými zahradnickými odborníky.

Pěstování začíná již na podzim

Není to žádná věda, docílit překrásných kvetoucích rostlin, ale s přípravou je třeba začít již na podzim. Zálivku přizpůsobit snižující se teplotě, odstranit uschlé listy a přestat s přihnojováním, aby výhony dobře vyzrály a zastavily růst. Fuchsie včas přeneseme k přezimování, aby je nepoškodil první mráz. Můžeme je nechat mezi okny, na chodbě, ve sklepě či jiné světlé místnosti. Běžná péče přes zimu spočívá pouze v dodržování přiměřené teploty, tak od 6 do 10 °C a občasné zálivce, kterou provádíme jednou až dvakrát do měsíce. Nelekejte se, opadnou-li částečně listy – nic se neděje. Fuchsie má v období klidu raději sucho, ale pozor, jakmile začne rašit nesmí nikdy přeschnout, to je pak nenávratný konec.

Bez řezu vyrostou z fuchsií košťata

Nejvhodnějším termínem k řezu fuchsií je počátek února, ale podle počasí můžeme počkat na příznivější klimatické podmínky. Řez provedeme co nejhlouběji, těsně nad prvním kolénkem a z odřezaných výhonů si vypěstujeme mladé sazenice. Vrcholové řízky sázíme do sadbovačů naplněných zeminou (3 díly proleželého kompostu, 2 díly pařeništní zeminy a 1 díl písku), kde při teplotě 20 až 25 °C zakoření během 14 dnů. Jakmile začnou seříznuté fuchsie rašit, začneme je pravidelně zalévat. Při přesázení se vyplatí dno květináče vyplnit drenáží, protože fuchsie jsou citlivé na přemokření kořenů. V průběhu dubna podpoříme růst hnojivem. Jen dejte pozor, aby hnojivo neobsahovalo vápník, které fuchsie nesnášejí. Přihnojujeme asi dvakrát měsíčně až do září a během vegetace výhony zaštipujeme, aby fuchsie zkošatěly.

Fuchsie jako stromek

V dubnu či začátkem května fuchsie nařízkujeme a necháme zakořenit. Během vegetace zaléváme a přihnojujeme tak jako starší exempláře, ale dále je pěstujeme podle následujícího postupu: na rostlině ponecháme pouze jeden nejsilnější výhon, který tvoří budoucí kmínek (ostatní vylomíme či odřízneme) a všechny boční výhony zaštipujeme za čtvrtým až pátým listem. Také všechna květní poupata v prvním roce důsledně odstraňujeme. Přes léto kmínek doroste asi 100 až 120 cm výšky. Na podzim fuchsii připravíme k zazimování jen s tím rozdílem, že stále přiměřeně zaléváme, přihnojujeme a podporujeme růst. Zhruba v prosinci vrchol kmínku zaštípneme. Asi po 14 dnech z kmínku odstraníme všechny postranní výhony, kromě sedmi rostoucích nejblíže vrcholu, z nichž budeme tvarovat korunku. V březnu fuchsie ještě jednou přesadíme. Po zakořenění založenou korunku podpoříme pravidelným zaštipováním. V květnu se konečně dočkáme první záplavy květů.
ab
ab
ab
ab
ab