Kategorie

Fotoreportáž: Víno a moderní architektura si spolu rozumí

Vinařství má na Moravě tradici, ale to neznamená, že se zastavilo v čase. Podívejte se na dvě stavby, které lásku k vínu přivádějí do 21. století.
V jihomoravské vísce Popice stojí hned dva architektonické skvosty, které navíc propojuje i láska k dobrému vínu. Uprostřed viničních tratí necelé dva kilometry od sebe se nacházejí konkurenční vinařství Sonberk a Gotberg, která poutají pozornost především svým netypickým moderním vzezřením.

Futuristický sklípek Gotbergu

Tradiční vinný sklípek vyskládaný hliněnými cihlami byste v nich však hledali marně, připravte se spíše na ledový beton, železo a sklo. Ale i tyto materiály mají ve vinném sklípku něco do sebe, když je vezmou do rukou zkušení architekti. Budova vinařství Gotberg navržená v ateliéru Bukolsky architekti s.r.o. se navíc může pyšnit titulem Stavba Jihomoravského kraje 2009 v kategorii průmyslových a technologických staveb. Degustační sklep na Gotbergu je vytvořen z prefabrikované železobetonové konstrukce, lomené do tvaru diamantu, která společně s lesklou podlahou a použitím skla a kovových stolků umocňují futuristický dojem z celého prostoru.

Prostor pro zábavu, oddech i výrobu

Zatímco v suterénu dominuje leštěný kámen a surový beton, přízemí i první podlaží je dřevostabou vetknutou do betonové konstrukce. V přízemí se nachází recepce a kanceláře vinařství, ale především veranda se stolky pro hosty, z níž je skvostný výhled na vinice a Pálavské vrchy. Poslední patro pak patří malému penzionu s šesti pokoji a jedním apartmánem. Samozřejmě se ve vinařství také skutečně vyrábí i víno. Výrobní hala se nachází ve vedle hlavní budovy, její velká část je umístěna ve sklepních prostorách, což přispívá k pasivní energetické úspornosti celého komplexu.

Sonberk: vítejte na slunečné hoře

Vinařství Sonberk je větší a na první pohled se o něco více specializuje na hosty a návštěvníky, kteří se zastaví na sklenku dobrého vína a pak pokračují na kole nebo pěšmo po pálavských stezkách. Budova navržená vyhlášeným architektem Josefem Pleskotem v sobě snoubí dva hlavní přírodní materiály jako je dřevo a kámen, a to ve spojení s kovem. Ani Sonberku nechybí rozlehlá terasa s neméně krásným výhledem, která se plynule rozléhá hned ze tří stran budovy. Přední část terasy je po celé své délce prosklená a zevnitř taktéž umožňuje jedinečný pohled na krajinu a vinice.

Atypická střecha

Soberk vyčnívá také díky střeše ze zkrouceného plechu, která umožňuje ve výrobní části vinařství dostatečnou vzdušnost pro sušení hroznů pro slámové víno. Dominantní vstupní schodiště z kamene pak koresponduje s dlouhou dlážděnou cestou, která vede vinohrady až přímo k vinařskému domu. Ať už jste milovníkem vína, minimalistické moderní architektury a nebo ještě lépe obojího, nezapomeňte se při toulkách po Moravě zastavit na sklenku dobrého vína jak na Sonberku tak i Godbergu v Popicích, jen pár kilometrů od Hustopečí a sami se přesvědčit, která ze staveb je krásnější. foto: autorka
ab
ab
ab
ab
ab