Soudobý tisk mluvil o vile s úsměškem jako o perníkové chaloupce. Architekt Dušan Jurkovič však během jediného roku pro svou rodinu postavil jedno ze zakladatelských děl československé moderny. Po sto letech, kdy se v unikátní dřevostavbě bydlelo, ji do správy získala Moravská galerie a do vily se díky tomu můžete podívat i vy.
Slavný slovenský architekt, který měl na svědomí svéráznou podobu lázní Luhačovice nebo Pusteven, se rozhodl koupit v roce 1905 rozsáhlý pozemek na zelené louce v malé vesničce za Brnem - dnes brněnské městské části Žabovřesky. Inspirován vilovými koloniemi ve Vídni a Darmstadtu a britským hnutím Arts & Crafts postavil jednu z nejmodernějších vil v širokém okolí. Jurkovičova vila měla nejen záchod a koupelnu na každém patře, ale také elektrickou energii vyráběnou ve vlastním agregátoru a dokonce i ústřední topení.
Vila byla však unikátní v mnoha dalších ohledech. Jak v Moravské galerii sami tvrdí, má Jurkovičova vila pro secesní Brno stejný význam jako vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické. Brtiský vliv je patrný především díky schodišťové hale, která je srdcem domu a umožňuje vstup do dalších pokojů. Stejně tak atypická prosklená věžička v prvním patře ateliéru, arkýřové výklenky a prostor se sedačkou ve vystouplém okně v ložnici manželů Jurkovičových byly na české poměry více než nezvyklé.
Přes zahraniční inspiraci však Jurkovič neupustil od své fascinace místním lidovým uměním a interiér vily vyzdobil řadou soch, maleb, keramiky a obrazů od místních umělců. Podobně se i při stavbě vily samotné soustředil na dodávky od místních řemeslníků. Jedinou výjimkou byly korkové desky dovezené z Vídně, které pokrývají vnitřní i vnější stěny dřevěné konstrukce. Prostor mezi deskami byl vyplněn struskou - odpadovým materiálem - a desky následně omítnuty, takže po drahém korku na první pohled není ani památky.
Jurkovič nebyl jen výborný architekt a návrhář nábytku, ale i chytrý marketér. Ještě před samotným nastěhováním se do vily uspořádal dnešní terminologií skvělou propagační kampaň a pořádný rozruch. Nalákal do vily novináře a odbornou veřejnost a uspořádal výstavu architektury a uměleckého průmyslu. Jeden z hlavních pokojů ve vile Jurkovič také vymezil jako výstavní sál pro jeho nábytek a dojednával si zde obchodní schůzky.
Vila však poskytovala také dostatek prostoru pro běžný život. Jurkovičova manželka Božena přijímala návštěvy v alkovně z javorového dřeva přímo v hale, zatímco její manžel nejraději obsadil v koutek s velkým stolem ihned vedle schodiště. Jejich tři synové pak obývali dětský pokojíček průchozí do ložnice manželů. Ve vile však nechyběla ani kuchyň, vlastní obytná část pro domovníka nebo Jurkovičův ateliér v prvním patře, v němž tvořil se svými spolupracovníky.
Jurkovičovi si však bydlení ve vile příliš neužili. Ne že by je stihl krutý osud několika válečných let ve 20. století nebo jiné pohromy. Jednoduše se po třinácti letech přestěhovali do Bratislavy, kde si Jurkovič navrhl a nechal postavit novou vilu. Tu brněnskou prodal hraběti Bedřichu Chorynskému.
Ani na vilu nečekaly - jako na mnoho jiných význačných staveb ve 20. století - žádné pohromy. Přesně sto let byla obývána různými majiteli, kteří se o ni většinou svědomitě starali. Od počátku druhé světové války ji vlastnila rodina Švancarů a až na období v 50. letech, kdy státní úředníci usoudili, že je příliš velká na to, aby ji obývali jediní majitelé a do vily nastěhovali další 3 rodiny, se vile neděla žádná zvláštní příkoří.
Vila byla od roku 1963 kulturní památkou a její údržba nebyla vůbec jednoduchá. I to byl jeden z důvodů, proč ji od majitelů v roce 2006 odkoupil stát a svěřil ji Moravské galerii v Brně. Ta ji za pomocí financí z norských fondů provedla unikátní a rozsáhlou rekonstrukcí. Nad celou vilou byla postavena speciální střecha, která zajistila, aby do odkryté konstrukce domu nenapršelo. Jinak by se totiž stoletý korek, dřevo i struska nejspíš rozpadly a vila by se skutečně roztekla jako perníková chaloupka.
Od letošního dubna vás nově opravenou vilou, která se stala živoucím muzeem Jurkovičova odkazu, provedou milí průvodci a průvodkyně Moravské galerie. A vedou si v tom velmi dobře - nemusíte totiž šeptat jako jinde v muzeu, ani se bát čehokoliv dotknout. Hned na začátek prohlídky vás usadí pěkně na židle kolem velkého masivního stolu v hale vily a pustí se do výkladu. Vila žije nejen krátkodobými výstavami nábytku a architektury, hravými přednáškami v dětském ateliéru, ale také návštěvami studentů a odborníků v takzvané badatelně, která našla své místo v části dřívějšího Jurkovičova ateliéru.
Více informací a formulář pro rezervaci prohlídky najdete na webu Jurkovičovy vily (www.moravska-galerie.cz/jurkovicova-vila).
Článek z kategorie: Archiv
Fotoreportáž: Jurkovičova vila je jako z pohádky
429