Jako pocta prvnímu prezidentovi byla pojmenována brněnská čtvrť obývaná německými úředníky Masarykovou. Není divu, že právě zde jsou jedny z nejkrásnějších a nejluxusnějších domů v Brně.
Mnoho z domů v Masarykově čtvrti bylo navrženo známými architekty, mezi jinými taky Bohuslavem Fuchsem. Proto jsme se již podruhé vydali po architektonické stezce projektu Brněnského architektonického manuálu.
Unikátní nemocnice
Stezka po Masarykově čtvrti začíná tak trochu smutně - na Žlutém kopci budovou onkologické nemocnice nazývané "Žluťák". Nemocnice byla slavnostně otevřena v roce 1935 pod názvem Masarykova léčebna – Dům útěchy. Už od začátku byla stavba navržena pro léčbu pacientů s rakovinou. Za návrhem stojí Bedřich Rozehnal, který načerpal inspiraci ke stavbě nemocniční budovy v různých zemích Evropy, mimo jiné také v pařížském ateliéru Le Corbusiera.
Rozehnal se při své studijní cestě seznámil například i s Marií Curie-Sklodowskou a dalšími špičkami z oboru rentgenologie a značně díky tomu změnil návrhy stavby. Například lépe opancířoval a odvětral místnosti k rentgenování. (v galerii foto 1,2)
Zaoblené nájemní domy
Hned na protější straně ulice se rozléhá Vaňkovo náměstí, kde dostal od bytového družstva Na Vyhlídce volnou ruku architekt Jindřich Kumpošt. Vyřádil se hned na dvou komplexech bytových domů, které jsou prohnuté do půlkruhu a utvářejí i tvar samotného náměstí. (v galerii foto 3) Kumpošt pak pokračoval v návrzích například čtyřdomku v Lerchově ulici. K nim vám prozradíme jedno pikantní tajemství - kulatá okénka v přízemí vedou přímo na záchod. (foto 4, 5, 6)
Fuchs dvorním architektem
Masarykova čtvrť je unikátními stavbami přímo poseta, mnoho z nich se nachází velmi blízko sebe. Když budete pokračovat dál Lerchovou ulicí natrefíte na vilu, která vás na první pohled zaujme především atypicky zakulacenou střechou. Jde o dům novináře Domina Pavlíčka, který byl navržen známým architektem Bohuslavem Fuchsem. (foto 7, 8, 10)
Další opravdu unikátní vilu od Bohuslava Fuchse najdete v ulici Marie Pujmanové. Nápadná je již kamenná zídka s velkými kruhovými otvory s pletivem. Na stavbě samotné jsou dominantní její čisté a zakulacené křivky a také používání kruhových oken, díky kterým vzdáleně připomíná velkou bílou loď. (foto 39, 40, 41)
Tesařova vila
Podobně inspirovaná lodní estetikou je také Tesařova vila od Bohuslava Fuchse, jejíž zaoblené terasy jsou podepřeny štíhlými sloupy. Každé z pater vily obsahuje jednu bytovou jednotku, a to včetně pokojíčku po služku, v přízemí je pak společné zázemí. Původní růžovo-modrá barevnost vily byla obnovena nedávnou rekonstrukcí. (foto 46, 47, 48)
Poválečná bída i v Masarykově čtvrti
Po první světové válce došlo k poklesu poptávky po luxusních sídlech a v Masarykově čtvrti se stavěly také levnější domky. Jaroslav Grunt navrhl bytové domy, které se daly pořídit do sto tisíc korun, najdete je na ulici Roubalově a Vojanově, Barvičově. (foto 13,14)
Zabavená Poláškova vila
Poslední jmenovaná ulice se může pochlubit také vilou architekta Josefa Poláška, který ji navrhl pro svou vlastní rodinu. Krásné minimalistické vily si však příliš neužil, protože předčasně zemřel. Poláškovi synové emigrovali, a tak byla vila nejprve částečně, po emigraci jeho manželky pak zcela, konfiskována. Po revoluci nakonec dědicové po delších soudních sporech vilu získali zpět a dnes v ní sídlí ukrajinský konzulát. (foto 19,20)
V Masarykově čtvrti najdete hned 64 architektonicky zajímavých staveb ze stezky. Ta sama o sobě měří 4,39 kilometru, ale většina staveb je rozmístěna velmi blízko sebe. Celá stezka se dá projít za zhruba 2-3 hodiny čistého času, a to i s častým kocháním se a focením.
PS: Pokud se chcete sami vydat po stopách architektonických stezek v Brně, máme pro vás jeden důležitý tip. Zajímavé budovy jsou totiž označeny kódem nakresleným na chodníku před vchodem. Snadno je tak rozpoznáte. (foto 11)
foto: autorka