Fotoreportáž: Brněnská Černá pole ukrývají skvost moderní architektury
296
Pojďte se s námi podívat do tajů meziválečné architektury v brněnské čtvrti Černá pole. Na výletu po významých budovách se zastavíme na okamžik také v proslulé kavárně Era nebo nejznámější brněnské vile Tugendhat, která právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Úrodná Černá pole
Na konci předminulého století byste v Černých polích našli spíše vinice a sady než jednu z překrásných brněnských čtvrtí. Vše se však začalo měnit na počátku 20. století, kdy se v Černých polí rozrůstaly domky drobných řemeslníků a v meziválečném období zde započala bujet výstavba větších nájemních domů.
Brněnská architektonická stezka po Černých polích, která mapuje důležité památky meziválečné architektury, má celých 5,5 kilometru a na její trase potkáte hned 28 staveb. Známá funkcionalistická vila Tugendhat pak vyčkává na samém konci stezky jako třešnička na dortu.
Dům zachránil život jeho architektovi
Bílé obklady v kontrastu s tmavými liniemi zábradlí na první pohled upoutají pozornost k nájemnímu domu na třídě Kapitána Jaroše. Dům byl navržen v roce 1938 architektem židovského původu Endre Steinerem, kterého v průběhu stavby zatklo gestapo a dům zabavilo. Právě záminka, že architekt dům musí dostavět, umožnila Steinerovi uprchnout na Slovensko a pomoci při záchraně dalších Židů před holocaustem.
Ráj nájemních domů
Steiner je autorem také dalšího nájemního domu v přilehlé ulici Milady Horákové. I zde využil obkladu pro povrchovou úpravu fasády, tentokrát však zvolil červenou barvu. Dům obklopují další dvě významné památky stezky a shodou okolností také od židovských architektů - Jana Haase a Zikmunda Kerekese.
Ani Kerekes nemá v Černých polích na kontě pouze jedinou stavbu. V roce 1929 si jej najali manželé Meerbaumovy pro návrh domu na parcele ve tvaru písmene V, kterou nebylo lehké efektivně využít. Kerekes se však s tímto úkolem popral statečně a vytvořil unikátní pětipatrovou budovu, kterou zdobí především arkýře se zaoblenými rohy a prohnutou linií střechy. Dům po léta hlídají dva vzrostlé kaštany, po nichž si získala své jméno i vyhlášená restaurace v přízemí.
Atmosféra prvorepublikové kavárny
Dobře se najíst můžete také v jedné z dalších funkcionalistických staveb - nově zrekonstruované kavárně Era. Její návrh pochází z pera mladičkého architekta Josefa Kranze, který se inspiroval především holandskou architekturou. Kranz měl za úkol propojit koncept kavárny s obytným prostorem při dodržení zásad minimalismu.
Zatímco v průběhu druhé světové války zůstala stavba téměř netknutá, ublížilo jí především využívání jako pivnice pod správou Restaurací a jídelen Brno II a následné porevoluční vrácení potomkům původních majitelů. Ti totiž na rekonstrukci neměli dostatek prostředků a tak ohrozili existenci samotné budovy. Až nyní se podařilo stavbu citlivě zrekonstruovat a nově v ní obnovit tradici s nezaměnitelnou atmosférou prvorepublikové kavárny.
Jedním slovem - monumentální - je bytový komplex od Heinricha Bluma a Zikmunda Kerekese, který najdete na ulici Milady Horákové. Dům sestává hned ze tří rozlehlých křídel a velkého dvora, který je průchozí velkou branou přímo z hlavní ulice.
Nájemní domy, ale i řada škol
Přestože v se v Černých polích stavěly v meziválečném období především nájemní domy, výjimkou nejsou ani budovy pro instituce jako například Městská odborná škola pro ženská povolání Charlotty Masarykové od architekta Josefa Poláška. Ten při návrhu stavby kladl především důraz na dostatečné prosvětlení budovy a proto fasády budovy lemují pásy oken. Zatímco v roce 1938 se dívky ve škole učily především šít a vařit, dnes v budově již téměř šedesát let sídlí střední zdravotnická škola.
Vila s pohnutou minulostí
Předposlední budovou na stezce je klíčové dílo moderní architektury - vila Tugenhadt, která má za sebou pohnutou historii. Když se mladí manželé Greta a Fritz Tugendhatovi rozhodli nechat si v Černých polích postavit vilu, netušili, že si jí sami přiliš neužijí. Po emigraci rodiny Tugendhatových v roce 1938 vilu obsadilo gestapo a ani osvobozující sovětší vojáci v čele s maršálem Malinovskim ve vile nadělali více škody, než užitku. Vilu využívali dokonce i jako stáj pro koně.
Tugendhat je unikátní v mnoha ohledech
Vila se rozléhá na monumentálním pozemku o rozloze 2 000 metrů čtverečních s perfektním výhledem na celé Brno. Pozemek získala Greta jako svatební dar od svého otce. Manželé se s návrhem vily obrátili na architekt Ludwiga Mies van der Roheheho a v letech 1929-1930 ji postavila brněnská stavitelská firma bratří Artura a Mořice Eislerových.
Vila je unikátní nejen díky využití nosné ocelové konstrukce, které do té doby nemělo u rodinného domu obdoby a umožnilo tak použití mnoha oken jako stěn budovy. Nebývalou hodnotu má také volba atypických prvků jako například makassarské ebenové přepážky nebo stěny z marockého onyxu, která při západu slunce zbarví pokoj dočervena.
Brzo zde opět bude pro veřejnost
Vila Tugendhadt je od roku 2010 pro veřejnost uzavřena a prochází rozsáhlou rekonstrukcí, během níž došlo například i k navrácení některých částí původního interiéru zpět do vily. Aktuální stav rekonstrukce můžete sledovat na webu www.tugendhat.eu, vila bude slavnostně znovuotevřena již letos v březnu.