Válka objektivem Herberta Tobiase
První snímky Herberta Tobiase pocházejí z Ruska, kde jako voják Wehrmachtu na východní frontě tajně fotografoval zbídačenou zemi a její obyvatele. Fotografie ukazují Tobiasovu schopnost s mimořádnou citlivostí zachytit válečnou tragedii promítnutou do každodenního života.
Zaujme vás: Adolf Loos a jeho dílo ve fotografii Waltera Zednicka |
Paralelu k nim tvoří záběry poválečného Německa přelomu 40. a 50. let. Fotografie rozbombardovaných budov vedle nově postavených paneláků s hrajícími si dětmi na ulici jsou nejen silným emocionálním zážitkem, ale i dokumentem o podobě poválečné země.
Homosexuálové, módní ikony i bída ulice
Kvůli své homosexuální orientaci, kterou nikdy nezakrýval a která byla v Německu považována za trestný čin, odešel Tobias v roce 1951 do Paříže. Samouk potloukající se s fotoaparátem po ulicích se propracoval až do módního časopisu Vogue. I v Paříži se však dostal do konfliktu se zákonem, byl odtud brzy vyhoštěn a vrátil se do Německa.
Zaujme vás: Výstava malíře a fotografa Jana Saudka |
Usadil se v Berlíně, který se stával důležitou módní metropolí. Během několika let se Tobias zařadil mezi vyhledávané módní fotografy a spolupracoval s předními časopisy a módními domy. Fotografie modelek, např. Nico, pozdější zpěvačky Velvet Underground, a herců (např. Klaus Kinski), krásného, jiskřivého světa, kontrastují se snímky, jejichž hlavním motivem je osamělost člověka, který se díky své orientaci ocitá na okraji společnosti.
Hořký konec Herberta Tobiase
Tobiasova nespoutaná osobnost se však neslučovala s pravidly byznysu, a tak svět módní fotografie po polovině 60. let opustil a uchýlil se od ústraní. Postupně se začaly vytrácet i jeho fotografie.
Zaujme vás: Putovní výstava Horror vacui/Děs prázdnoty |
V roce 1969 odešel Herbert Tobias do Hamburku, kde navrhoval přebaly gramofonových desek a příležitostně se věnoval herectví. Od poloviny sedmdesátých spolupracoval s gay časopisem, kde publikoval vedle svých erotických fotografií mužů i své krátké texty. Jeho život bohužel skončil předčasně, když v roce 1982 zemřel na AIDS. Během svého života se Herbert Tobias často ocital v pozici psance a rebela, což pro něj bylo velice zraňující. Fotografování se mu stalo jakýmsi druhým prostorem pro život, ve kterém mohl projevovat své pocity a touhy, a fotografie prostředkem komunikace se světem.
Zaujme vás: Obrazy nejen jako umělecká díla |
Výstava Herbert Tobias 1924 - 1982
Současná výstava v Galerii Rudolfinum představuje tvorbu Herberta Tobiase v uceleném souboru 150 fotografií v Čechách vůbec poprvé. Výstavu připravil Ulrich Domröse, kurátor Berlinische Galerie, která vlastní Tobiasovu pozůstalost. Výstava není chronologickým přehledem, ale rozděluje Tobiasovo dílo do několika tematických celků, jako např. Pomíjivé chvíle, Pózy, Florální ornamenty, Píseň o sexuální závislosti. Největší pozornost věnuje Tobiasovým fotografiím z 50. a 60. let, z období, které znamenalo nejvýznamnější fázi jeho tvorby. Velká retrospektiva Herberta Tobiase bude v Rudolfinu k vidění až do 28. března 2010.
Foto a Info: Galerie Rudolfinum