Kategorie

Fotogalerie: Pohledový beton

Beton je často považován za nudný a chladný povrch bez výrazu. Proč ale stavby s betonovým povrchem rostou jako houby po dešti? Pohledový beton je ve skutečnosti jedním z nejzajímavějších materiálů pro interiér i exteriér.
 

Povrch betonu

Povrch betonu je vyroben monolitickou nebo prefabrikovanou technologií. Zůstává trvale nezakrytý a tvoří samotný výraz, tvář stavby. Pohledový beton je speciálně upravený povrch jako součást architektonického a výtvarného záměru. V zahraniční literatuře se používá pro povrchový beton vice významů jako např. : fair-face concrete, exposé concrete, architectural concrete z angličtiny, v němčině sichtbeton a ve francouzštině betón brut. Terminologie není ještě zcela ustálená v žádné z těchto zemí.

Beton jako umělý materiál

Beton je uměle vytvořen člověkem, a to je jeho výhoda. Dá se totiž různými způsoby zpracovávat. Povrch betonu lze dekorovat, a tak vytvářet zajímavý povrch fasády či jiný povrch, povrch stavby neboli kabát domu je totiž to první, na co se oko pozorovatele zaměří. Stojí tedy ta to se na povrch betonu lépe podívat. V kombinaci s jinými materiály, jako je například dřevo či sklo se beton nemusí zdát tak chladný, a může působit příjemně.

Technologie výroby betonu

Technologie výroby a zpracování se neustále posouvá kupředu. Různé technologické postupy jako broušení, hlazení, vymývání, pemrlování vytvářejí v konečné fázi různé vzhledy. Pro různé povrchy jsou charakteristické různé vzhledové vlastnosti, jako je např. barva, hladkost nebo naopak hrubost, drsnost či lesk a další.

Beton v Evropě

Některé evropské země pokročily v problematice betonu kupředu. Povrchovou úpravou betonu se zabývají důsledněji a mají zpracované příručky. Svět bydlení se zaměřil na finskou firmu Graphic Concrete, která se zabývá moderními trendy, jako je foto beton a grafický beton. Firma Graphic Concrete má patentovanou technologii, jejímž hlavním návrhářem je architekt Samuli Naamanka.

Betonový povrch pod drobnohledem

Povrch vytvořen otiskem formy - bednění

Povrch vytvořen otiskem formy tzv. bednění, patří mezi nejznámější povrchy. Povrch betonu je tvořen otiskem hrubých nehoblovaných desek. Tyto desky se různým způsobem upravují. Sesazené palubky, jak se prknům říká odborně, tvoří na povrchu betonu různé vzory. Ve výsledné podobě se může zdát celkový povrch tvrdý, hrubý až brutální.

Povrchy betonu opracované v měkkém stavu

Opracováním v měkkém stavu je zahrnuto hlazení, válečkování nebo jemné poťukávání, a to ihned po vyjmutí z bednění či z formy. Cílem je vytvořit vzorek, který se následně na povrchu opakuje a ovlivňuje celkový vzhled povrchového betonu. K tomuto zpracování se používá houbové hladítko. Tím se následně vytvoří hebký hladký vzorek. Ocelovým hladítkem dosáhneme zcela hladkého vzhledu po celé ploše. Dřevěné hladítko se využívá k úpravám venkovních ploch – průčelí, která bývá obvykle hrubého vzhledu.

Povrchy betonu opracované v tvrdém stavu

V tvrdém stavu se opracovává povrch betonu suchým nebo měkkým pískováním. Při suchém pískování se odstraňuje plošně cementový kámen, odhalí se více pórů a povrchová struktura betonu se změní. Měkké pískování neodhaluje kamenná zrna, odstraňuje pouze tenkou prachovou vrstvu cementového kamene.
Foto, info: Graphic Concrete, www.graphicconcrete.fi
ab
ab
ab
ab
ab