Kategorie

Fotogalerie: Balkony staré i nové

Dodávají činžovním domům tvář, propoujují byty s okolním světem a někdy jsou jediným barevným prvkem fasády. Balkony.
Historicky je to vlastně docela nedávno, co se balkon proměnil v běžné místo relaxace, které si může dovolit téměř každý. Nejprve byly vyhrazeny domům bohatších vrstev, později se z nich stal jenom ozdobný prvek nebo naopak ne moc vzhledné malé místo pro sušení prádla a uskladnění věcí, které překážejí v bytě. Teprve dnes se balkony běžně navrhují k posezení a hezkému výhledu. Prošli jsme se tedy kolem nájemních domů jednoho města a pokusili se zmapovat různé podoby jejich balkonů, jak nám tu zůstaly v průběhu oné "balkonové historie".

Balkon jako odkládací prostor

Pár květináčů, kbelík s koštětem, které se nevejdou jinam, a možná jedna židle - tak vypadají menší balkony starých činžovních domů. Jsou vlastně pokračováním fenoménu pavlačí. Nedají se příliš považovat za soukromý prostor a často bývají tak těsně u sebe, že si sousedé mohou bez problémů povídat. Nejednou se můžete setkat i s tím, že jsou na fasádě umístěny docela nevýhodně, takže nenabízejí ani hezký výhled, ani izolaci od ruchu ulice. Praktický účel tady jednoduše převažuje, a pokud aspoň celek vypadá esteticky, dá se mluvit o úspěchu.

Balkon, který reprezentuje

Pak tu máme balkony, které se nehodí vlastně k ničemu jinému, než k tomu, aby ukázaly zámožnost svého majitele. Takové naposledy převládaly především v ornamentální době secese, která přála zdobnosti a jen pomalu a trochu neochotně ji kombinovala s účelností. Dnes by navíc mnoho těchto starších staveb potřebovalo rekonstrukci, aby jejich zašlá (a nejen balkonová) sláva byla znovu vidět.

Balkon pro radost a odpočinek

V této kategorii je naštěstí příkladů nejvíce. Balkon, terasa nebo lodžie tak, jak je vnímáme teď, slouží vlastně jako ideální spojovací prostor mezi vnitřkem a venkem: Jste pořád v bezpečí svého soukromí, ale přitom můžete pozorovat okolní svět a dýchat čerstvý vzduch (pokud zrovna ve vašem městě nějaký je). K nejpohlednějším ukázkám patří ty ve funkcionalistickém stylu. Ten měl totiž i jistý společenský přesah - uznával podobná práva na pohodlné bydlení jak majitelům honosných vil, tak i obyvatelům nájemních domů.
ab
ab
ab
ab
ab