Dnes vám představíme dvě stavby, které každá po svém řeší otázku bezpečného a moderního bydlení na břehu moře nebo jezera. První z nich je dřevěný dům, druhý bytelná pevnost.
První z nich vyniká nenápadností a funkčním řešením. To, co zvenčí vypadá jako seník nebo chata na zděné podstavě, je ve skutečnosti vysoce praktické bydlení, které se může měnit podle přání konkrétního majitele.
Flexibilní bydlení u jezera
Prototyp tohoto domu stojí v Západní Virginii a dohromady jej dala přímo rodina vlastníků za pomoci svých přátel – nebylo tedy třeba ani služeb stavební firmy. Jde pouze o malou verzi, která skutečně slouží příležitostně. Autoři si ale povšimli, že jejich nápad by se dal upravit i pro trochu větší stavbu.
Prototyp jednoduchého bydlení, který stojí v Západní Virginii
Tak vznikl The Crib; flexibilní dům určený pro místa, kde hrozí například vzestup vodní hladiny a následné záplavy. V tomto domě už je možné strávit celé léto, a pokud člověk nelpí na velkém luxusu, pak třeba i celý rok.
Jednoduché bydlení má svůj půvab.
Ještě působivější je ale druhý projekt, určený pro mořské pobřeží. Jeho tvůrci se inspirovali mohutnými čtyřramennými betonovými odlitky, které u břehu pomáhají lámat příliš nebezpečné vlny.
Betonová pobřežní pevnost
Architekt Hugon Kowalski se tento tvar rozhodl využít k návrhu pobřežních pevností, které by měly stejně jako předchozí stavba odolat zvýšené hladině vody. V jeho projektu prochází středem každého betonového monolitu točité schodiště a do stavby se vstupuje shora (trochu jako kdybyste bydleli v ponorce).
Betonové objekty se využívají jako vlnolamy.
Jediným problémem je, že Kowalského fascinující betonový „Nautilus“ by potřeboval další úpravy, aby jej mořské proudy neodnesly a neohrozily tak jeho obyvatele.
Do betonové pevnosti se vstupuje shora.
Foto: Dornob.com
Článek z kategorie: Archiv
FOTO: Dům u jezera a pevnost na pobřeží
314