Máte pocit, že by váš domov potřeboval oprášit, oživit, ale nemáte peníze ani chuť na velkou rekonstrukci? Nabízíme vám několik tipů, které domov spolehlivě rozzáří- stejně jako vás, až zjistíte, že to vlastně skoro žádná práce není.
Vezměte si kus papíru a tužku a projděte se domovem s očima cizího návštěvníka. Pozorně si všímejte detailů, které v každodenním shonu přehlížíte. Poznamenejte si je na papír, dost možná jich bude tolik, že si je ani sami nezapamatujete. V každé místnosti chvíli setrvejte a snažte si ji představit úplně prázdnou, bez nábytku. Pak do ní postupně v duchu nábytek vracejte- kus po kusu, a jen ty nejnutnější.
Vzorníky barev se budou hodit
S rekonstrukcí oken nikdy neprohloupíte
Prohlédněte pečlivě okna, zda někde není vypadaný kyt a nehtem zkuste trvanlivost a přiléhavost nátěru. V létě jsou okna stejně dokořán otevřená a tak do chodu domácnosti nijak citelně nezasáhne jejich vysazení. Starý nátěr stačí obrousit hrubým skelným papírem, na tužší kusy stačí kuchyňský nůž. Ujistěte se, že zbytky starého nátěru drží pevně. Chybějící kyt doplňte a okna přelakujte. Až barva zaschne, opatrně ze skla seškrabte kousky barev a okna vsaďte zpět. Pravděpodobně budou potřebovat umýt. Celá práce vás může stát půl dne až celý den a všechny místnosti rázem prokouknou.
Futra dveří a oken jsou dalším kritickým bodem
Nezapomínejte ani na dveře
Dveře a dveřní rámy (futra) zaslouží stejnou péči jako okna. Dveře umyjte - zvláště pečlivě kolem kliky. Detailně prozkoumejte zárubně. Pokud máte klasické kovové, malé flíčky rzi a ošoupaná místa stačí přelakovat. U dřevěných místa po odštěpcích zakytujte (můžete použít stejný kyt jako na okna) a po zatvrdnutí nabarvěte na co nejbližší odstín.
Používáme je každý den, tak se o ně dobře starejme
"Malé" malování
Prach a špína se často chytá na dolní část zdí a pokud s vámi žije pes nebo kočka, budou zdi do výše jejich hřbetů a ocásků lehce zašedivělé. Nemusíte malovat celou zeď, stačí, když přemalujete právě tato místa. Při malování dávejte dobrý pozor, aby se vám nevytvořili "kocouři"- lepší je několik slabých nátěrů, než jeden silný. A kočičku s pejskem raději odvezte na víkend na chatu, abyste jim nemuseli prát kožíšky.
Pokud máte zvířátka,máte i ušmudlané stěny do metru od podlahy
Hýbání s nábytkem dokáže zázraky
Teď už máte tu nejtvrdší práci za sebou. Zbývá jen promyslet si, zda se vám nábytek líbí tam, kde právě je a jestli jej všechen potřebujete. Zkuste pohnout se skříní, otočit postel, natočit jinak gauč, změnit polohu stolu a židlí. Pokud si myslíte, že v hlavě to není ono, nakreslete si půdorys pokoje na papír a vystříhejte čtverce a obdélníky v rozměrech, které budou odpovídat jednotlivým kusům nábytku a stěhujte "nanečisto". A samozřejmě, rozmyslete si, zda potřebujete úplně všechny věci ve skříních. Rekonstrukce je o změně a tak nikam nespěchejte a dejte si na čas. Všechno proberte a o čem si myslíte, že nepotřebujete, dejte na stranu a za týden se k tomu vraťte. A teprve pak dejte do bazaru, do charity nebo vyhoďte.
Při hýbání s nábytkem bude metr užitečným pomocníkem
Malé drobnosti, které spolehlivě fungují
Změňte barvu polštářků, pořiďte si nový přehoz na gauč. Barvy zásadně určují povahu interiéru a vy se můžete rozhodnout, zda z obývacího pokoje zařízeného v teplých podzimních barvách učiníte energizující směs studených a teplých barev nebo modrou ložnici proteplíte svítidlem v oranžových a červených odstínech. Bílá papírová svítidla ani vodové barvy nejsou drahé- a v kombinaci s vaší fantazií dokáží zázraky. Nebojte se experimentovat s barvami, tvary a kombinacemi. Život by vás měl těšit- a váš domov je ztělesněním vašeho života par excellence.
Někdy stačí jen změnit doplňky