Kategorie

Exotický půvab dřevěné terasy

Neoddělitelnou součástí zahrady jsou drobné architektonické prvky, které nám zpříjemní pobyt a dotváří stylový prostor. Výborným doplňkem jsou znovuobjevené dřevěné terasy, které jsou mnohem teplejší a příjemnější než dlažba.
Na terase s potěšením posedíme už brzy na jaře, v horkém létě zase není dřevo zdaleka tolik rozpálené sluncem. Proto je umístění plata k bazénu tak žádané. Zahradní terasa může navazovat přímo i na obytný prostor velkou prosklenou stěnou, takže se doslova stává součástí bytu. A ještě jeden problém terasa vyřeší: stále podmáčená plocha je rázem suchá a využitelná.

Dřevo je nejen na terase příjemnější a teplejší než dlažba

Terasa je nejlepší z modřínu

Základem konstrukce terasy jsou zpravidla dřevěné rošty nebo dílce připevněné na hranoly. Tady je třeba zdůraznit, že nejnáročnější při stavbě je dostatečná izolace základů, tedy impregnace všech dřevěných částí a zpevněný odvodněný terén. Dřevo dodává terase zajímavý vzhled a díky své povaze je na ní pobyt příjemný a pohodlný. Při výběru klademe hlavní důraz na kvalitu použitého dřeva. Kvůli vlivu povětrnostních podmínek musíme vybrat dřevo odpovídající tvrdosti (tis, teak, jilm, jasan, modřín) a přitom pružné a ohebné, aby se terasa nezbortila. Vyrábějí se i hotové dílce z borovice nebo smrku s tlakovou impregnací.

Čím kvalitnější dřevo, tím snazší údržba

Exotické dřevo Bangkirai je novinkou na českém trhu. Svými vlastnostmi se řadí mezi vysoce tvrdé dřeviny podobné teaku. Je vysoce odolné a tvarově stálé. Do České republiky se dováží především z Indonésie a Malajsie. Díky své tvrdosti a pevnosti je používáno především na podlahy teras nebo na mola u zahradních jezírek nebo venkovních bazénů. Jeho přirozená barva je hnědá s jemnými náznaky  žluté a červené. Dřevo je potřeba ošetřit speciálními olejovými nátěry, které trvanlivost barevného odstínu výrazně oživí.

Fantazii se meze nekladou. Barva a úprava povrchu by měla s okolím ladit

Impregnace je základem trvanlivosti

Ideální k ošetření nového nebo silně poškozeného dřeva v exteriéru je Sadolin Base. Impregnační prostředek s obsahem biocidů účinně působí proti hnilobě, zamodrání dřeva, dřevokazným houbám a dřevokaznému hmyzu. Snadno proniká hluboko do struktury dřeva a nezpůsobuje korozi kovových prvků. Po aplikaci je nutné dřevo ještě ošetřit některým z přípravků pro konečnou povrchovou úpravu. U kvalitní lazury stačí jeden až dva nátěry podle savosti podkladu, další nátěr se provádí po 24 nebo až po 72 hodinách po zaschnutí nátěru prvního.
ab
ab
ab
ab
ab