Kategorie

EXOTICKÁ KLASIKA – LUXUSNÍ NÁBYTEK Z EXOTICKÝCH DŘEVIN

Na českém trhu se stále častěji můžeme setkat s různými druhy exotických dřevin – wenge, teak a další. Vyrábí se z nich podlahy, nábytek, sošky i jiné doplňky. Pokud upřednostňujete jednoduchý, ale přitom zajímavý styl, může být pro vás masivní exotické dřevo ta správná volba.
 

Přednosti exotiky

Masivní dřevo má hned několik výrazných kvalit. Především oproti laciné dřevotřísce působí v interiéru mnohem útulněji. Exotické dřevo navíc interiéru dodá jedinečné kouzlo, luxusní a přitom „pohodový“ styl. Důležitou předností exotických dřevin je hlavně jejich trvanlivost  a vysoká odolnost.
 

Africké dřevo

Asi nejznámější je u nás africký druh dřeva wenge. Vyskytuje se v Kamerunu, Kongu, Tanzánii a Gabonu. Typická je pro wenge velmi tmavá barva a střídavé tmavé a světlejší pruhy, díky nimž mohou vznikat zajímavé vzory. V Africe toto dřevo používají k výrobě obřadních předmětu, my ze dřeva wenge vyrábíme dveře, nábytek či obkladové dýhy. Wenge je velmi odolné proti oděru, na tmavém povrchu nejdou vidět nečistoty.
 
Dalším africkým dřevem je bubinga. Krásná dřevina bubinga se pyšní třpytivou červenorůžovou barvou s fialovými pruhy, světlost či tmavost odstínu závisí na stáří stromu – čím starší, tím tmavší, mladá bubinga může být i šedobílá. Bubinga dobře odolává povětrnostním vlivům, houbám, termitům a jinému hmyzu. Jedná se o opravdu velmi tvrdé dřevo – je o 50% tvrdší než javor. Dřevo bubinga je vhodné k výrobě dýh, podlah, nábytku aj.
V jižní Africe se těží dřevo aoguman. Tato dřevo má minimální odchylky barevných odstínů, je bez suků a nemá žádný zápach. Je taktéž velmi pevné a trvanlivé.
Vnějším vlivům odolné je také africké dřevo iroko, které se hodí spíše do exteriéru – vzhledem k vysokému obsahu olejnatých pryskyřic nepropouští vodu. Využívá se pro obklady teras a bazénů. Barva této dekorativní dřeviny je žlutohnědá.
 
Západoafrické tvrdé dřevo zebrano vyniká svým výrazným pruhováním – zlatavě žlutou až světle hnědou barvu dřeva pokrývají tmavě hnědé až černé pruhy. Kvůli svému zabarvení se zebrano často využívá jako intarzie k vytvoření specifického designu některých užitkových předmětů – dýmek, svícnů, plnících per, hudebních nástrojů apod. V obchodech najdeme ale také zebrano podlahy, nábytek, dveře, sochy, dekorativní dýhy aj.
 

Dřevo z Asie

Jedno z nejkvalitnějších a nejcennějších dřev na světe roste v jižní a jihovýchodní Asii – jedná se o dřevinu teak. Má snad všechny potřebné vlastnosti - velkou trvanlivost (i ve slané vodě), vysokou odolnost proti výkyvům vlhkosti, mimořádnou pevnost, pružnost, odolnost vůči hmyzu, kyselinám, houbám, je příjemné na dotek. Teakové dřevo obsahuje stejně jako dřevo iroko olejnaté pryskyřice, avšak je kvalitnější a vhodné jak do exteriérů, tak do interiérů. Teak je žlutohnědý s občasnými tmavými pruhy, kromě výroby nábytku se používá k výrobě okenních a dveřních rámů, dýh a také lodí.
 
Z jihovýchodní Asie pochází i dřevina merbau, která má také nízký stupeň sesychání, nepodléhá změnám vlhkosti. Dřevinu merbau můžeme nelézt v několika barevných odstínech žluté, hnědé a červené. Díky této barevné rozmanitosti z ní můžeme vytvořit podlahu se zajímavou mozaikou. I přes značnou tvrdost se merbau používá v nábytkářství, truhlářství a také k výrobě hudebních nástrojů.
 
Na východě Indie rostou palisandrové stromy, které se těží pro jejich krásné tmavé, nafialovělé dřevo, jež postupem času světlá. Palisandr neboli sheesham je velmi tvrdé dřevo,  nachází využití stejně jako ostatní, výše zmíněné dřeviny, v nábytkářství aj. Pro výrobu nábytku se těží pouze stromy více jak sto let staré, které poskytují dřevo vysoké kvality.
Foto, info: Fa HOHNO, www.hohno.cz
ab
ab
ab
ab
ab