Kategorie

Energetická strategie

Blíží se topná sezóna a ti, kteří se právě rozhodují, jaké topení zvolit na celá desetiletí pro svůj dům či byt, stojí před strategickým krokem. Zůstat na centrálním vytápění, zvolit plynový či elektrický kotel, etážové topení nebo rekuperaci?
Mnozí se rozhodnou podle sousedů, nechají se ovlivnit katalogy nebo podbízivými hesly obchodníků, ale málokdo si zaplatí nezávislou energetickou agenturu, která dokáže zpracovat analýzu pořizovacích i provozních nákladů či prognózu vývoje cen energií.

Není energie jako energie

Energetická prognóza není věštění z křišťálové koule

O tom, jaká energie bude vytápět náš byt a ohřívat naši vodu, se často rozhodujeme na základě náhodných podnětů. Když svěřujeme bolavé zuby dentistům a prodej nemovitosti realitním makléřům, proč se při volbě energie neobracíme na nezávislé energetické agentury? Protože se zcela mylně domníváme, že je to jednoduchá volba. Opak je však pravdou, neboť tak jako stát, který se rozhoduje, zda brát ropu z rizikových oblastí či od seriózního partnera, se i jednotlivec či jiná jednotka (rodina) může stát rukojmím monopolistického dodavatele tepla nebo naopak obětí omylu, když si zvolí etážové topení tam, kde to není vhodné (nedostatek odvětrávání atd.).

Odborný posudek nám pomůže lokalizovat úniky tepla

Vnitřní prostředí

Víme něco o základních hygienických standardech, možná i o správné dietetice, ale málo či leckdy vůbec nic nevíme o zdravém vnitřním prostředí. Panelové stěny mohou působit jako Faradayova klec, produkce serotoninu je v některých bytech vinou nevhodného prostředí daleko za patologickou hranicí, někde jsou dokonce tak velké úniky tepla, že se to rovná vypouštění energie do volného prostoru. Protože málokdo z nás je odborníkem na energetickou stránku bydlení, je asi dobré (či spíše nutné), pokud se chceme rozhodnout správně, požádat předtím o posudek, analýzu či prognózu nezávislou energetickou agenturu, jichž je v České republice dostatek. Jistěže, vypracování odborného posudku něco stojí, ale když nám vynaložená částka uspoří možné ztráty plynoucí z našeho špatného rozhodnutí, lze pak vůbec pochybovat o tom, že by to nebyla vratná investice? Nepochybně se nám časem  bohatě zúročí – v ušetřených tisících za rok, statisících za desetiletí a možná v řádově milionech za celý život. Vědět, pro jaký druh energie se rozhodnout, znamená rozhodovat se na podkladě kvalifikovaných dat, jež můžeme získat odbornou analýzou, nikoli sousedskou radou či náhodným listováním nabídkovým seznamem plynových kotlů.
ab
ab
ab
ab
ab