Kategorie

Elektrosmog v bytě – reálný problém?

Bojíte se, že vás zahltí elektromagnetické záření z elektrospotřebičů ve vašem bytě? Zbytečně. Takzvaný elektrosmog sice může mít negativní účinky, není však třeba podléhat panice.
 

Pod pojmem elektrosmog si vlastně můžeme představit jakékoli vyzařování vln z elektromagnetického pole kolem nás. Jsme obklopeni elektrospotřebiči, bez kterých se již sotva dokážeme obejít. Otázkou je, do jaké míry všudypřítomné elektromagnetické vlny škodí našemu organismu. Řekněme si to hned na úvod: vaše televize vám s největší pravděpodobností rakovinu nezpůsobí. Jisté mírné účinky však při dlouhodobém používání mít může. Podle dosavadních studií se zdá, že negativní efekt elektrosmogu závisí na frekvenci, intenzitě a typu záření a nejvíce se projevuje u citlivých jedinců, malých dětí a starších osob. Obvyklými projevy mohou být bolesti hlavy, neklid, nespavost, celkové oslabení nervového systému a imunity. Podobně jako jiné vlivy i tento zřejmě působí na člověka nejsilněji ve spánku. Představy o vlivu elektroniky na lidský mozek jsou často nadnesené.

Zdravé a klidné spaní

Výsledky výzkumů nasvědčují tomu, že dlouhodobé vystavení se elektrosmogu také potenciálně omezuje naši schopnost vnímat čas a odlišovat fáze bdění a spánku. Co tedy můžeme udělat pro to, abychom případné nežádoucí účinky elektromagnetického záření eliminovali? Určitě neuškodí dodržovat několik rad. Je možné, že vám tyto běžné předměty nějak škodí? Počet elektrospotřebičů v místnosti, kde spíte, snižte na minimum. Pokud to jinak nejde a musíte zařízení v pokoji mít, je dobré spotřebič umístěný v ložnici zcela vypnout, a to i ze zásuvky. Není vhodné nechávat běžet počítač v režimu „stand by“ nebo spát s mobilem u hlavy. Lampičky na čtení vypínejte na noc ze zásuvky. Také je dobré umístit postel alespoň jeden metr od elektrického vedení.

Kam s počítačem?

Je také dobrý nápad rozmyslet si umístění televize nebo počítače v dětském pokoji. Kromě omezení případného vlivu elektromagnetického pole tak zajistíte, že dítě bude mít lepší podmínky k relaxaci. Zóny bez elektrických spotřebičů vnímáme více jako klidové, jsme většinou schopni se v nich lépe a rychleji uvolnit, už jen proto, že nás nic nerozptyluje. O škodlivosti dlouhodobého sezení u počítače těžko může být sporu. Při sezení u počítače nebo sledování televize udržujte patřičný odstup. Snažte se omezit dobu sledování televize nebo práce s počítačem, stejně tak dobu telefonních hovorů. Raději telefonujte v místech, kde je dobrý signál, a přemýšlejte, kolik spotřebičů máte zapnutých najednou. Není nutné se hned zříkat výhod moderních technologií, pro začátek postačí uvědomit si věci, které jinak děláte automaticky a bezmyšlenkovitě.

ab
ab
ab
ab
ab