Kategorie

Elektrický, nebo klasický krb?

Elektrický, nebo klasický krb?

Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili krb, ale nevíte, podle čeho vybírat? 

V dnešní době se do domácností zase vracejí staré zvyky a hodně lidí chce mít ve svém obývacím pokoji krb. Jenže teď nastává otázka, jaký vlastně vybrat, ten klasický? A pokud ano, tak jaký přesně? Nebo bude lepší ten elektrický?

Jaké jsou výhody a nevýhody toho klasického?

Výhod je samozřejmě hned několik a největší je asi zkrátka ta, že vůni pravého ohně nenahradíte nikdy ničím. Atmosféra je tedy jedinečná. Stejně tak díky tomu můžete ušetřit poměrně dost za energie, což se hodí, vzhledem k tomu, že se ceny neustále zvyšují. Zároveň je ale nutné počítat s logickými nevýhodami tohoto řešení, zejména s rizikem přeskočení jiskry do interiéru a v neposlední řadě i s větším znečištěním bezprostředního okolí. Samozřejmě si ale můžete pořídit krb uzavřený, který tyto rizika eliminuje. 

A co krb elektrický?

U těch je největší výhodou to, že jsou prostorově nenáročné a s minimálními prostředky na provoz. Krb stačí jen koupit, zapojit do zásuvky a sem tam z něj utřít prach. Oproti běžným krbům si tak ušetříte práci se dřevem, instalací krbu a v neposlední řadě komínem. Mezi další výhody patří například "zapnutí" ohně na dálkové ovládání. Jenže jak jsme zmínili hned na začátku, pravý oheň nic nenahradí. U toho elektrického se samozřejmě jedná pouze o náhražku. Efekt ohně v elektrickém krbu vytváří větrák umístěný v jeho spodní části. Ten nejdříve nasazuje vzduch a následně rozvlní látku zbarvenou do zlata.

Zlatá střední cesta - bio krb?

Pokud nemáte komín, ale nechcete vyloženě krb elektrický, máme pro vás řešení v podobě bio krbu. Hlavním poháněcím palivem je biolíh a rozdíl mezi ním a elektrickým krbem je například ten, že bio krb má reálný plamen. Při hoření nevznikají ale žádné zplodiny, protože biolíh při hoření tvoří hlavně vodní páru a nezávadný oxid uhličitý. Výkon je u bio krbů ale samozřejmě vyšší, stejně tak jako spotřeba. 

Ve finále je tedy jen na vás, co za druh si zvolíte. Pokud máte k dispozici komín, nemusíte se o nic ochuzovat a dopřát si pravý krb s pravým ohněm. Pokud komín ale nemáte, máte pak na výběr ze dvou variant. Elektrický krb nebo ten bio. Obě varianty mají něco do sebe, obě jsou snadné na údržbu a obě jsou cenově dostupné. Pokud vám jde spíše o pohodlí, zvolte spíše ten elektrický, pokud chcete mít blíže k pravému krbu a k pravému ohni, bio krb bude lepším řešením.

ab
ab
ab
ab
ab