Kategorie

Ekologické cihly vlastní výroby připomínají Lego

Tradiční stavba domu je málo ekologická už tím, že nedostatečně využívá zdroje ve svém bezprostředním okolí. Nový stroj francouzského výrobce proto dovoluje vyrobit si cihly z materiálu, po kterém běžně šlapete.
Tento nápad vznikl původně pro země třetího světa, kde je obvykle žádoucí stavět levně a s využitím toho, co už obyvatelé mají k dispozici. Stroj na výrobu vlastních cihel vymyslel dnešní ředitel francouzské firmy Meco Concept, když pracoval v Kongu pro organizaci Lékaři bez hranic.

Cihly z přírodního jílu

Stroj dostal název Meco's Press a při jeho konstrukci bylo dbáno především na snadnou ovladatelnost a možnost přemístění bez větší námahy díky praktickým kolečkům. Náročná není ani jeho údržba. Celý proces výroby cihel v přehledném diagramu Meco's Press funguje na hydraulickém principu a přestože je elektronický, jeho spotřeba energie není vysoká. Kvalita cihel pochopitelně záleží na konkrétním materiálu a jeho případné předchozí úpravě – pokud například stavitel používá k výrobě cihel jíl, vyplatí se jej předem vysušit, pomlít, a později smíchat s pískem a malým množstvím vody (směs by měla držet pohromadě, ale nesmí být mazlavá). Samotný lis na cihly Tyto cihly není třeba pálit a obvykle ani sušit nebo jinak upravovat.

Domeček z Lega ve velkém

Cihly vzešlé z tohoto stroje jsou specifické svým tvarem. Mají na sobě výstupky a prohloubeniny, které z nich dělají tak trochu "dospěláckou" obdobu populárních kostek stavebnice Lego. Tím se zvyšuje jejich praktičnost a pevnost výsledné stavby, která by podle výrobce měla odolávat i seismické aktivitě. Hotové cihly opravdu připomínají kostky stavebnice Lego. Zásadní otázkou samozřejmě je šíře použitelnosti takového zařízení. Z pochopitelných důvodů se hodí spíše pro menší stavby, protože výroba cihly trvá zhruba třicet vteřin. Firma Meco Concept se snaží navrhovat stále menší verze stroje, které by vyhovovaly i těm nejomezenějším podmínkám.

Kde všude se dá použít?

Působivá je ale jeho vhodnost pro různé klimatické podmínky. Podle studie, kterou si společnost nehala zpracovat, lze Meco's Press úspěšně používat na 80 procentech zemské pevniny, tedy v různém prostředí a s různými zdroji. Zbývající procento tvoří oblasti, kde půda neobsahuje žádný jíl. Kvalita cihel pochopitelně závisí na materiálu. Meco's Press je zatím možné sehnat nebo si zapůjčit přímo od firmy ve Francii a v Belgii, ale distribuce se časem bude rozšiřovat. Ostatně někteří vynalézaví čeští kutilové už si obdoby tohoto vynálezu zvládli sestrojit sami. Meco's Press by se měl začít distribuovat do více zemí Evropy.
ab
ab
ab
ab
ab