Kategorie

Efektivní a zároveň bezpečný úklid koupelny? Je to možné!

Ze všech stran na nás útočí reklamy na spolehlivé čistící prostředky určené k úklidu koupelen a WC. Jde o výrobky, které naprosto spolehlivě zničí veškeré bakterie přítomné v koupelnách a WC. Sanitární keramika září jako nová, vodní kámen zmizel, skvrny jsou ty tam. Do jaké míry jsou však tyto výrobky bezpečné nejenom pro lidské zdraví, ale také pro vaši koupelnu či WC?
 

Nebezpečné chemikálie

Bez chemikálií se při úklidu takových prostor, jako jsou koupelna a WC, obejdeme jen velice těžko. Symboly uvedené na obalech nejrůznějších čistících prostředků však signalizují, že tekutiny v nich uzavřené nejsou právě zdraví prospěšné. Čistící prostředky určené pro úklid koupelen, umyvadel, van, záchodových mís, obkladů, vodovodních baterií či sprchových koutů obsahují chemikálie, které si velice snadno poradí se zašlou špínou a vodním kamenem. Manipulace s nimi ale může být i nebezpečná. Veškeré tyto prostředky totiž obsahují látky, které jsou dráždivé nebo mohou dokonce poleptat lidskou kůži či sliznice.
 
 
 
Pokožka Vašich rukou není zrovna tak odolná jako záchodová mísa, kterou jste se právě rozhodli vyčistit. Proto buďte velice opatrní! Pokud pracujete s prostředky na chemickém základě, nezapomínejte na své zdraví. Nezbytnou výbavou pro úklid koupelny či WC jsou gumové rukavice pro ochranu rukou a v ideálním případě i starší oblečení. Může totiž dojít k potřísnění oděvu. Skvrnu od chemikálie z textilie odstraníte jen velice obtížně.
 
 
 
 

Agresivní látky mohou poškodit i vaši koupelnu!

Pokud jste se rozhodli pro generální úklid a máte v koupelně či na WC velké plochy vodního kamene a zašlé skvrny, asi budete muset sáhnout po agresivnějších čistících prostředcích na bázi kyselin. Tedy po těch, které slibují zářivou čistotu do 10 minut a bez jakéhokoliv drhnutí. Vězte ale, že to nemusí být pro Vaši koupelnu to nejlepší. Výrobci sanitární keramiky a obkladů často doporučují použití takovýchto čistících prostředků pouze výjimečně – maximálně jednou za čtvrt až půl roku! Prostředky na bázi nejrůznější kyselin a dalších agresivních látek zničí sice veškeré bakterie a mikroby a poradí si s veškerými usazeninami, při příliš častém používání ale mohou narušit povrch obkladů či sanitární keramiky. Nemusí přitom jít o viditelné poničení na první pohled. Některé kyseliny mohou velice nenápadně a pozvolna naleptávat povrch některých obkladů či sanitární keramiky. Až budou změny viditelné lidským okem, bude již pozdě!
 
 
 

Šetrný úklid

Mnohem účinnější a šetrnější je pravidelný mechanický úklid za použití jemných čistících prostředků. Ty mohou mít samozřejmě také chemické složení, ale zdaleka ne tak agresivní k Vaší pokožce i čištěným předmětům. Vodní kámen na vodovodní baterii nevyroste sám bez příčiny. Pokud mu nedáte šanci, můžete mu efektivně předejít. Skutečně poctivý pravidelný úklid dělá divy. Pokud se naučíte po každém použití otírat kapky vody na vodovodní baterii, vězte, že vodní kámen se ve Vaší koupelně nezabydlí. Záleží samozřejmě na tvrdosti vody v dané lokalitě, ale prevence funguje všude. Stačí skutečně málo, např. každý večer po sprchování setřít silikonovou stěrkou skleněné stěny sprchového koutu nebo jednou denně vytřít suchým jemným hadříkem umyvadlo a otřít do sucha vodovodní baterii. Nejde jenom o to, že předejdete vzniku usazenin, ale bude mít stále krásně uklizeno!
 
 
 
Pokud byste se rádi vyhnuli chemickým čistícím prostředkům, řešením pro šetrný úklid koupelny mohou být prostředky na biologickém základě. Ty nejenom že kvalitně čistí, ale také nevyvolávají alergické reakce kůže, v přírodě jsou snadno odbouratelné a šetří tak životní prostředí.
 

Pozor na pomůcky!

Pro šetrný úklid koupelny je nezbytné také dbát na použití správných pomůcek. Zcela nevhodné jsou drátěnky či houbičky s hrubým povrchem. Ty mohou vybavení Vaší koupelny a WC nenávratně poškodit. Vhodné jsou jemné hadříky či houbičky z přírodních materiálů, jako jsou např. celulóza či bavlna. Nedoporučuje se také použití příliš drsných abrazivních čistících prostředků, které mohou způsobit škrábance zejména na nerezových a chromových vodovodních bateriích.
 
 
 

Větrání je důležité

V koupelnách a WC je také velice zásadní dostatečné větrání. Vlhké prostory koupelny a WC potřebují zajistit efektivní cirkulaci vzduchu. Pokud nemáte v koupelně okno či větrák, nechávejte alespoň otevřené dveře. Plísně a mikroby tak nebudou mít šanci. Prostory budou moci dostatečně vyschnout, stejně jako ručníky a další textilie zde uložené.
 

Snažte se uklízet pravidelně   

Pokud chcete udržet krásný vzhled Vaší koupelny a WC, vsaďte na pravidelný denní úklid těchto prostor. Běžné čistící prostředky Vám s tím pomohou. S velice účinnými chemickými prostředky ale opatrně! Vždy platí, že „nic není zadarmo“. Zařízení koupelny a WC nepatří právě k těm nejlevnějším a bylo by škoda je poničit. Když už musíte sáhnout k agresivním čistícím prostředkům pamatujte, že „méně je někdy více“. V žádném případě nepodceňujte přiložené informace a pečlivě si přečtěte instrukce pro používání. Při manipulaci pak dbejte především na bezpečnost a dostatečnou ochranu zdraví.
 
 
 Foto: archiv redakce Světa bydlení
         www.soveko.cz
ab
ab
ab
ab
ab