V interiéru na nás útočí mikrobi, pyly, výtrusy roztočů, spóry plísní, zvířecí chlupy a různé chemické látky. Dalším problémem může být příliš suchý nebo naopak příliš mokrý vzduch.
Trpký život v uzavřeném prostoru
Doma a v práci trávíme ve vnitřních prostorách 70 – 90 procent času svého života. Nevhodné složení vzduchu způsobuje řadu zdravotních problémů, od bolestí hlavy, nevolnosti, alergií až po nádorová onemocnění.
Roztoči
V jednom gramu prachu můžeme najít až 1000 různých roztočů. Těmto 0,1 mm velkým drobečkům se daří nejlépe v teplém a vlhkém prostředí. Ideální prostředím k životu jsou pro ně postele, daří se jim i v kobercích, čalounění nebo dětských plyšových hračkách. Roztoči se živí především šupinkami lidské kůže, nepohrdnou ani zvířecími chlupy nebo peřím. Pro člověka nejsou nebezpeční tito samotní členovci, ale jejich výkaly, které v lidském těle často působí jako alergeny. Množství roztočů snížíme pravidelným úklidem a praním lůžkovin při teplotě minimálně na šedesát stupňů.
Pyly
Pyly najdeme především ve venkovním prostředí, ale ani za zavřenými dveřmi před nimi nejsme chráněni. Dovnitř se dostávají při větrání nebo si je přineseme na svém oblečení. Nejvíce obezřetní bychom měli být v ložnici, neboť alergie nás nejvíce potrápí během spánku. Do oken můžeme umístit speciální protipylové sítě, které pochytí téměř veškeré pyly. Měli bychom dodržovat pravidlo, které říká, že venkovní oblečení do ložnice nepatří. Polštáře se doporučuje prát co nejčastěji a před ulehnutím do postele by si alergici měli umýt vlasy.
Zvířecí chlupy
Zvířata se v našich interiérech zabydlela, bereme je jako členy rodiny. Bohužel jejich přítomnost může být pro citlivější jedince nebezpečná. Lidé jsou nejvíce alergičtí na kočičí chlupy. Dále následují chlupy psí, křeččí a ptačí peří. Všechna zvířata se srstí šíří z kůže, srsti a slin látky, které u některých lidí vyvolávají alergické reakce. Pokud trpíme podobnou alergií, nepouštíme zásadně zvířata do postele a nečešeme je v interiéru.
Tabákový kouř
Tabákový kouř obsahuje čtyři tisíce různých znečišťujících chemických látek. Kouření v interiéru by mělo být tabu!
Další chemické látky
Jen stěží bychom mohli vyjmenovat všechny činitele, kteří zamořují interiér jedovatými chemickými látkami. Mezi nejběžnější a nejpoužívanější patří čistící prostředky, přípravky na pokojové rostliny, osvěžovače vzduchu, výpary z lepidel použitých v nábytku, z barev apod.
Plísně
Zárodky plísní najdeme téměř všude, mohou růst ve stěnách, v nábytku, dokonce i na plastech. Záleží na podmínkách, zda se plísně zaktivují. Ideální je pro ně vlhké prostředí nad 60 procent a teplotě nad 20 stupňů. Spóry plísní se poté dostávají do ovzduší. Mezi následky působení na lidský organismus patří ekzémy, úporné alergické rýmy, dýchací problémy nebo dokonce bronchiální astma.
Rady pro čistý vzduch
- Větrat
Nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je pravidelné, důkladné větrání. Představíme-li si, že člověk spotřebuje za den dvacet metrů čtverečních vzduchu, je třeba ho do interiéru dodávat. Venkovní vzduch je v porovnání se vzduchem v interiéru mnohem zdravější.
- Vysávat
Při výběru vysavače vždy dbáme na jeho sací výkon (doporučuje se 440 W) a schopnost zachytit nečistoty do filtrů (u kvalitních vysavačů až 99 procent). Úplnou jedničkou jsou centrální vysavače, které odvádějí prach a nečistoty potrubním systémem do zásobníku umístěného mimo obytné prostory.
- Čistička vzduchu
Je-li stav vzduchu v našem interiéru alarmující, budeme muset sáhnout k řešení ve formě permanentního čištění vzduchu. Tyto elektrické přístroje umísťujeme v zásadě do všech obytných místností. Vzhledem k tomu, že běží nepřetržitě, vyplatí se dbát na spotřebu elektrické energie. U kvalitních výrobků není spotřeba vyšší než u klasické žárovky (20 – 70 W). Zejména do ložnic vybíráme přístroje s nízkou hlučností, hlasitost kolem 40 dB lidské ucho téměř neuslyší.