Kategorie

Dušičky jsou tady a mají své kouzlo. Tipy pro dekorace na "dušičky"

Rok co rok 2. listopadu navštěvujeme hřbitovy, abychom zavzpomínali na své nejbližší zesnulé. Jak hrob ozdobit? Které druhy květin jsou nejpraktičtější a o které je naopak největší zájem? Co musíme udělat s chryzantémou v květináči? A na co si dát pozor u kamenného hrobu?
 

Není hrob jako hrob

Mezi kamínkovými a žulovými hroby a jejich ozdobením není prakticky žádný zásadní rozdíl. Musíme jen dávat pozor, jaké dekorace na ně stavíme. Jak říká floristka paní Ivana Čihánková, u kamenného hrobu je potřeba dát pozor na to, co na něj umístíme. Musíme si dát pozor například na drátek, který by mohl poškodit kámen. Dát si pozor, aby nepřiměřeně neprosakovala voda, atp. Poslechněte si rozhovor o náhrobních květinových dekoracích na dušičky s floristkou Ivanou Čihánkovou, majitelkou květinářství v Ostravě – Hrabůvce. Naleznete jej ve formátu mp3 v pravém sloupci mezi soubory ke stažení.

Túje na hrob je in

Do kamínkového hrobu můžeme zasadit v podstatě všechno. Chvojí, květináče s chryzantémami, klasické věnečky nebo věnečky šiškové. Sušené přírodní materiály jsou velice praktické. Aktuální je túje, je často doporučována, déle vydrží, málo opadává.

Nenoste umělé květiny, na dušičky jsou vhodnější přírodní věnce

Dle názoru majitelky květinářství paní Ivany Čihánkové, nepokládejme na hrob umělé květiny, jsou neosobní. Možná si říkáte, že alespoň déle vydrží, ale není nad živou rostlinu. Živé rostliny či sušené přírodní dekorace předčí estetickým dojmem plastové květy hýřivých barev.

Chryzantéma by neměla chybět

Chryzantémy k dušičkám prostě patří. Jen si ji představme. Je barevná, má optimistický tvar, dokáže zahřát na duši, ne nadarmo se říká, že chryzantémy připomínají slunce. Právě díky častému používání k výzdobě hrobů v minulosti si vysloužily chryzantémy pověst smuteční květiny.

Výzdoba na dušičky

Floristka Ivana Čihánková chryzantémy na dušičky doporučuje. Jak sama říká, je to krásná podzimní květina, rozšířená a často používaná je například v krémových barvách. Může se dávat na hrob v květináčích jako hrnková rostlina. Velice rozšířené jsou vazby chryzantém v kombinaci s chvojím. Často se do dušičkové vazby přidávají také stuhy.

ab
ab
ab
ab
ab