Kategorie

Dům na klíč

Dům na klíč může pro někoho, kdo si pořizuje vlastní bydlení, znamenat velké zjednodušení. Zvláště v případě, že má budoucí vlastník domu nebo bytu málo času nebo fantazie. Ani toto řešení však neznamená, že se nebudete muset o nic starat.
U stavby na klíč je nejprve důležité vědět, co to „na klíč“ vlastně znamená. A je to nejlepší vědět vždy konkrétně u naší stavby – podrobně se tedy seznámit s tím, co si pod tímto pojmem představuje stavitel našeho domu. Termín „na klíč“ bohužel totiž mnohdy znamená mnohem méně, než si můžeme představit. Vysvětleme si některé základní důležité pojmy.
Spoříte se státní podporou a připravujete rekonstrukci koupelny nebo kuchyně? Raiffeisen stavební spořitelna pro Vás má stavební úvěr. Ovšem proč nevyužít našich služeb i pro koupi bytu nebo domu? Vždyť možností je hned několik! Přesvědčte se zde

Co vlastně znamená stavba na klíč?

Zásadní je, zda již máme vlastní parcelu, nebo zda si kupujeme dům na klíč i s parcelou. Zvláště v případě již vymyšlených a zakoupených projektů, které domu na klíč často předcházejí, je nutné vědět, zda se takovýto dům na náš pozemek vůbec hodí – a to nejen rozměrově. Stejně tak důležitý je i urbanistický styl lokality. V případě domu na klíč by měl být projekt co nejpodrobnější a měli bychom velmi důkladně prozkoumat předložený rozpočet. Z něj se dozvíme, do jaké fáze bude náš dům na klíč dokončený. Také samozřejmě záleží na tom, jak se domluvíme se stavitelem.

Interiér na klíč

Pod pojmem dům na klíč, ať již je zděný nebo montovaný, si nejčastěji představíme, že k němu dostaneme klíč, kterým jej odemkneme. I to je samozřejmě možné. Záleží zde na tom, zda budeme do výběru prvků interiéru vstupovat a vybírat je, nebo zda si pořídíme již takto zařízený dům. Pokud si chceme stavbu co nejvíce ulehčit a dům již zakoupíme s okny, dveřmi, dlažbou, podlahami, sanitárním vybavením a například kuchyňskou linkou, dbejme více než kdy jindy na prohlídku provedených prací a poraďme se s nějakým odborníkem nebo stavebním dozorem nad kvalitou materiálů. Pochopitelně, existují i solidní stavební firmy, ale obecně se právě v takovýchto případech nejvíce šetří. Zařízení na pohled vypadá skoro stejně, ale po několika letech můžeme zažít zklamání. Jiná je pochopitelně situace, kdy nám dům vybavuje renomovaný architekt. S tím, pokud jsme naladěni na stejnou notu, se příliš nehádejme a dejme na jeho rady – s jeho vkusem a zkušenostmi to dopadne mnohdy lépe. Dalším důležitým a opomíjeným prvkem domů na klíč je okolí domu – tedy terénní úpravy, zatravnění pozemku, výsadba stromků a živého plotu, příjezdová cesta a chodník.

Důvěřuj, ale prověřuj

Dům na klíč má jako vše svoje výhody i nevýhody. Pokud budeme počítat s tím, že stavebník je solidní a zkušený, ušetří  nám takovýto dům mnoho starostí a shánění. Ukážeme jenom přibližně na tu a tu dlažbu a na takový styl a barvu a dočkáme se kvalitního výsledku, ovšem za vyšší cenu. Buďme ale opatrní a pokud budeme důvěřovat, je na místě dobře prověřovat, určitě minimálně prostřednictvím stavebního dozoru.
ab
ab
ab
ab
ab