Policové systémy
Nejjednodušším řešením jsou policové systémy a regály. Snadno je umístíme na jakékoli místo a v případě potřeby dokoupíme další prvky. Tento typ uplatníme především tam, kde klasická knihovna zatím pozbývá význam – v domácnostech, kde najdeme knih spíše poskrovnu, nebo na chatách a chalupách.
Knihovna
Pokud jsme většími milovníky knih a nějaká ta polička nám už nestačí, je dobré se zamyslet na správnou knihovnou. Knihovna může sloužit jako representativní solitér v našem interiéru. Pro knihovnu si můžeme zajet to specializovaných obchodů nebo si ji necháme vyrobit přímo na míru.
Požadavky na vlastnosti knihovny
Zhotovit knihovnu, která bude bez problémů roky sloužit, není až tak snadné. Uvědomíme-li si, že knihovna musí leckdy unést až několik metráků, provedení by mělo být kvalitní. Z bezpečnostních důvodů by měla být knihovna vyšší než dva metra ukotvená. Rovněž by tyto vysoké knihovny měly mít záda. Stačí i z překližky, čímž se knihovna stane kompaktní. Knihy se také neodřou o zeď a zeď zase naopak není podřená od knih. Další výhodou zadní stěny je fakt, že se na knihy zezadu nepráší. Knihovny se zpravidla instalují tak, aby se přikláněly ke zdi. Alespoň dvě police by měly být v knihovně umístěny napevno. Regály by měly být připevněny kovovými čepy, nikoli jenom plastovými, které jsou příliš křehké.
Zkrášlit si život i bydlení
A abychom si ušetřili práci s věčným uklízením prachu, je vhodné knihy před prachem chránit. Ideální je vpředu sklo a vzadu zmiňovaná překližková záda. Dříve se u knihoven používala posuvná skla, která dnes již nejsou příliš používaná. V dnešní době se mnohem častěji používá různých dvířek. Tato dvířka mohou být: - celoskleněná Jejich výhodou je, že jsou téměř neviditelná, pouze zavěšená na kovových pantech. K jejich výrobě se používá šestimilimetrové sklo. Většinou nebývá zasklená celá část knihovny, ale jen její část. - zasklená v rámečku Výhodou je masivnější konstrukce a také fakt, že úchytky k otvírání jsou umístěny v dřevěné konstrukci, takže nemusíme řešit případné otisky na skle, které se často objevují u předchozího typu. Tato varianta je oproti té předchozí také trochu finančně nákladnější. - dřevěná Celodřevěná dvířka mohou být jednokřídlá nebo dvoukřídlá. Tohoto řešení se využívá především u spodních dílů. Nevýhoda, že nejde dovnitř vidět, je na druhé straně výhodou. Do knihovny nevniká prach ani UV záření ze slunečního svitu, a tak sem můžeme bez obav uložit i hodnotnější publikace, například knihy s koženými deskami, prvotisky apod.
Poptávka versus nápady designérů
Na mezinárodních veletrzích interiérového designu se setkáváme s nejrůznějšími originálními nápady. Jejich upotřebení v praxi již není tak valné. Návrháři předvádějí svoji knihovnu, která vynikne nejlépe téměř prázdná nebo méně zaplněná. Pokud bychom ji chtěli plně využít, sáhneme raději po něčem osvědčeném. Nejžádanější a také prakticky nejvyužitelnější je léty prověřená klasika – tzv. americká knihovna.
Americká knihovna
Systém americké knihovny je založen na možnosti kombinování. Starožitné americké knihovny snadno seženete v antikvariátech nebo často i na půdách domů. Cena knihoven z dvacátých let dvacátého stolení se pohybuje od patnácti tisíc korun. Jejich rozměry jsou obecně následující: 90 x 150 – 180 x 30 - 40 centimetrů.
Knihovna přes celou stěnu
Některé knihovny mohou vyplňovat celou stěnu místnosti. Působí velmi stylově a efektivně. V tomto případě bychom měli dbát na to, aby byla celá knihovna zaplněná. Pokud je to jen trochu možné, knihy bychom tu měli setřídit podle druhu vazby, staré do jedné a nové do jiné části knihovny.