Kategorie

Důležitý detail: Lišta kuchyňské desky

Těsnící lišta se může zdát vůbec tou nejposlednější věcí v celé kuchyni. A přesto jde o velice důležitý a potřebný designový detail. Bez ní by naší kuchyňskou linku hyzdily nevzhledné spáry, ani pak nemluvě o nepříjemnostech, které by nám za linkou mohla způsobit zatékající voda.
Těsnící lišta vymezuje prostor mezi pracovní deskou a obkladem a izoluje ho od všeho, co do něj nepatří. Usnadňuje také údržbu pracovní desky.

Lišty v dekoru pracovní desky

Existují lišty, jejichž základ tvoří plastový profil připevněný pomocí vrutů k pracovní desce. Do tohoto profilu se buď provleče tenký proužek laminátu, který se používá při výrobě desky samotné, nebo se do tohoto profilu "zacvakne“ další profil v identickém dekoru pracovní desky. Tyto lišty mají různé tvary v řezu, tedy profily. Setkáme se s jednoduchými trojúhelníky ale i se složitějšími zaoblenými tvary. Jejich funkce však zůstává stejná.

Nerezové, hliníkové lišty

Používají se u modernějších kuchyní. Opět existují v různých profilech – od jednoduchých nízkých a nenápadných, přes zaoblené čtvrtkulaté, až po vysoké výrazné lišty zvýrazňující tvar pracovní desky. Tyto lišty, pokud jsou vyrobené skutečně z tenkého hliníkového nebo nerezového plechu v platovém profilu, mají oproti laminátovým větší trvanlivost.

Netradiční řešení

Lišty, které jsou s deskou spojené pomocí vrutu, jsou nejčastějšími zástupci těsnících lišt laminátových desek. Alternativní pracovní desky, jako je například corian, Hi-macs, technistone, nebo kamenné desky jsou také téměř vždy opatřené těsnící lištou. Ta ale bývá s pracovní deskou slepená, případně pak přilepená i k obkladu. V případě snadno a dobře opracovatelných desek (jako je právě například deska corian) je spoj lišty a desky zabroušený a vyhlazený tak, že se zdá, jakoby byla tato deska z jednoho kusu. Takováto pracovní deska se pak snadno udržuje v čistotě, je také téměř jisté, že nám pod ní nikdy nezateče voda. Kvalitní těsnící lišta by měla  sloužit dlouho, přesto ji však berte, i pro její relativně nízkou cenu, spíše jako spotřební materiál a po několika letech, kdy přestane dobře přiléhat a těsnit, ji vyměňte za novou.
ab
ab
ab
ab
ab