Kategorie

Drtič odpadu pomůže udržet pořádek

Z hygienického hlediska nevhodnému skladování potravinového odpadu v domácnosti můžeme jednoduše udělat přítrž – řešením je drtič kuchyňského odpadu.
Díky drtičům odpadu zůstává kuchyně čistou a nezapáchající částí našeho bytu. Skladované zbytky potravin totiž mohou být pravým rájem pro nejrůznější bakterie, neodstraněné odpadky lákají také různý hmyz nebo hlodavce.
 

Na materiálu záleží

Moderní typy drtičů odpadu charakterizuje vysoký výkon, který umožňuje hravě zpracovat i skořápky od vajec a ořechů nebo drobné kosti. Opomenout nesmíme ani snadnou údržbu a dlouhou životnost přístrojů. Při výběru drtiče se nevyplácí řídit se jen cenou, ale i druhem materiálu, z něhož je vyroben. Odborníci doporučují zejména masivní odlehčené materiály. Důležitá je antikorozní povrchová úprava, protože právě zkorodování materiálu je jednou z nejčastějších příčin selhání všech starších typů těchto spotřebičů.

Rozdrtit a spláchnout

Opravdu kvalitní drtiče odpadků snadno zlikvidují takové potraviny, jako jsou například slupky od ovoce a zeleniny, zbytky kostí, ořechové skořápky, zbytky pečiva, problém pro ně nepředstavují ani šupiny z ryb či zbytky papírových ubrousků. Veškerý odpad je rozdrcen na částice o velikosti zrnka rýže a ty jsou bez problémů odplaveny odpadem do kanalizace. Díky jemnému rozmělnění odpad následně nepřitahuje různé hlodavce v kanalizaci a velmi rychle se rozkládá v čistírnách odpadních vod. Drcení potravin je tedy hygienické a ekologické zároveň.

Podle čeho drtič vybrat

Při nákupu drtiče zvážíme rovněž fakt, pro jaké množství odpadu jej budeme využívat. Do běžné domácnosti stačí výrobek s optimální cenou a minimálními rozměry, což ovšem neomezuje jeho výkonnost. Za standardní považujeme počet otáček motoru kolem 2500 za minutu, příkon 475 W, samozřejmostí je i částečná protihluková izolace. Cena takového výrobku se pohybuje kolem deseti tisíc korun, kvalitní přístroje ale pořídíme i levněji. Pro větší domácnosti jsou vhodné drtiče vyšší kategorie, většinou s nerezovou drtící komorou a zvýšenou protihlukovou izolací. Počet otáček motoru se i zde pohybuje kolem 2500 za minutu, obsah drtící komory je ale asi o půl litru vyšší (tedy 2 litry), příkon činí zpravidla 490 W. Cena je však o něco vyšší, kolem patnácti tisíc korun. Průmyslové drtiče, tedy ty s nejvyšším výkonem motoru, jsou již vhodné hlavně do gastronomických provozů, své uplatnění ale najdou i ve velkých domácnostech. Vhodné jsou k likvidaci velkého objemu odpadů, který rozdrtí velmi rychle. Samozřejmostí je dlouhá životnost. V tomto případě se cena pohybuje v řádu desetitisíců, nejčastěji kolem třiceti tisíc korun.

Pojistky a atesty

Všechny spotřebiče by měly mít atest národních úřadů, k výrobku náleží i informace o tepelné pojistce spotřebiče, která jej chrání a zajišťuje jeho dlouhou životnost, určitým plusem je také vyjímatelná ochranná manžeta, která umožňuje rychlé a snadné čištění drtiče. Nabídka různých druhů drtičů odpadků je velmi rozmanitá. Máme tak snadnou možnost zbavit se zápachů v kuchyni a zároveň likvidovat odpad ekologickou cestou.

ab
ab
ab
ab
ab