Kategorie

DŘEVOSTAVBY: STAVBA RODINNÉHO DOMU CHYTŘE A EKOLOGICKY

Pokud se snad chystáte na realizaci nového rodinného domu, chalupy, chaty či srubu a volba padla na variantu dřevostavby, jistě vám záleží na tom, aby byla co nejkvalitnější a nejefektivnější. Jakých chyb se vyvarovat, co udělat pro to, abychom měli z bydlení radost a ne starost, máte možnost zjistit právě nyní v rozhovoru plném profesionálních rad a zajímavých informací pana Stanislava Přesličky, majitele firmy Ecostav.

Nevhodné zateplení může stavbu domu poškodit!

Pane Přesličko, jakých nejčastějších chyb se  lidé dopouštějí při realizaci dřevostaveb? "U veškerých staveb, vlastně i kdekoliv jinde, lidé dají na účelovou přeinformovanost. Internet a výstavy jsou plné obchodníků, kteří chtějí prodat za každou cenu. Nezáleží jim na tom, jaký bude výsledný efekt a spokojenost zákazníka za pár let. V současné době lidé často podceňují možnost konzultace se stavební firmou, která vysvětlí technologické možnosti výstavby včetně vhodné kombinace materiálů, zvláště z hlediska difúze (vzduchové prostupnosti) pozitivně ovlivňující kvalitu vnitřního mikroklimatu a umožňující určité „dýchání“ konstrukcí. Například díky jednostranné informovanosti přistupují k nevhodným řešením, jakým je bezhlavé zateplování a utěsňování v rámci úspory tepla. Těsná okna a dveře v kombinaci s izolační fólií tvoří vzduchově uzavřené sekce a tím dávají prostor vlhkosti a plísni. Nevhodně provedené zateplení může díky tepelným mostům doslova pumpovat vlhkost do objektu a to se týká i cihlové stavby. Takže musíme více větrat a tím se zbavujeme draze zaplaceného tepla, které jsme původně utěsněním chtěli ušetřit. Speciálně u dřevostaveb je difúze velmi důležitá. Dřevěné konstrukce zabalené do folie nebo uzavřené v prostoru bez přístupu vzduchu značně trpí, materiál se zapaří, začne uhnívat, a další generace aby stavěla znovu. Měli bychom se snažit postavit dům, který může „dýchat“. Tím se ale zabývá málokdo. Většina lidí naopak utěsňuje a pak se diví. A není v tom žádná velká věda, stačí se nechat inspirovat našimi předky a lety prověřenými technologiemi. Je dobré dbát na funkčnost a ne na prvotní dojem."

Dřevostavby mají vysokou životnost a vynikající užitné vlastnosti

Jaké jsou výhody dřevostaveb oproti například cihlovým domům? Častý argument je jistě trvanlivost materiálu, lidé mají pocit, že cihly jsou odolnější a více udrží teplo... "Největší předností dřevostavby je bezkonkurenční rychlost výstavby. Dřevo samo o sobě je izolační materiál a tepelně izolační vlastnosti (u sendvičových staveb zvláště), jsou daleko vyšší, i když moderní zdící materiály mají oproti klasické cihle lepší tepelný odpor, při srovnatelné síle průřezu konstrukce je dřevo vždy lepší. Z toho vyplývá i vyšší užitná hodnota dřevostavby. Stejný obestavěný prostor - užší stěny - větší užitný prostor. Navíc dřevo je pružné a dobře provázaná dřevokonstrukce působí spíše jako monolitický celek. Zděné stavby tuto vlastnost nemají, jsou sice pevné, zdící materiály mají vysokou životnost, ale extrémní rázy nebo vibrace (těžká doprava v okolí) mohou způsobit trhliny ve zdivu, u dobře provedené dřevostavby toto neexistuje. Proto se také dřevo již celá staletí používá jako konstrukční materiál u všech druhů staveb. Co se životnosti materiálu týče, roubenky, sruby, hrázděné domy (kombinace neošetřené dřevo + cihla) mají životnost vysoko nad 100 let. Není to ovšem jen otázka trvanlivosti materiálu samotného, ale také jeho ochrany. Dřevo je rozhodně dobré nechat „dýchat“, náklady na vnitřní bezprůvanové proudění vzduchu jsou minimální, provozní náklady nulové. Pamatujme, ne vždy je řešením drahá technologie." Které roční období je pro pokládání základů nejvhodnější? "Nejde o roční období, ale o počasí, rozhodně nestavět v mrazu. Koneckonců pro betonáž jsou všeobecně známé podmínky. Na co bych ale v tomto směru rád upozornil, je nepodceňovat rozmístění prostupů inženýrských sítí základovou deskou s ohledem na technologii vrchní stavby."

Dřevostavby: Dům lze postavit do 3 měsíců

Jak rychle je například vaše firma schopna postavit takový průměrný rodinný domek? "Ono je to s tou rychlostí kapku složitější... Pokud je vše připraveno, lze dům postavit do 3 měsíců. Lze to i za měsíc, ale! Ve většině případů klient připraven není. Já osobně však nejsem přítelem rychlostních rekordů, známe přísloví „Práce kvapná, málo platná“. Samotná hrubá stavba je otázkou dnů, ale je vhodné si uvědomit, že náklady na stavbu nejsou běžný výdaj a stavbu můžete užívat třeba i po zbytek života. Takže lze volit rychlou stavbu dle dohodnutého standartu s tím, že se přizpůsobíte stavbě, nebo stavbu na zakázku v podstatě za stejných finančních podmínek, ale hrubou stavbu si fyzicky projdete a společně doladíme všechny detaily výstavby.

ECOSTAV dbá hlavně na kvalitu stavby, ne na rychlost

V neposlední řadě se ve většině případů setkáváme s názorem, že pokud by klient stavěl v budoucnu znovu, udělal by to či ono jinak. Nepodceňujeme čas a klid na přípravu a vše děláme s rozmyslem, to samé by měla učinit i druhá strana. My dbáme na kvalitu a ne na rychlost..." Proč je  ve stavebnictví důležitý soulad s přírodou? "Měli bychom více využívat přírodní zákony, protože stoprocentně víme, že fungují. Staré stavby mnohdy dokazují, že některá jednoduchá řešení jsou z dlouhodobého hlediska účinnější, nežli moderní metody (např. drenáže a vzduchové průduchy proti vlhkosti). Moderní opatření mají vyšší náklady a ne vždy je efekt ideální. Zvolíme-li nevhodnou technologii nebo postup, můžeme stavbu nevratně poškodit." Děkuji Vám jménem magazínu Svět bydlení za rozhovor "Bylo mi potěšením. Já Vám děkuji za projevený zájem."
Foto: ECOSTAV
ab
ab
ab
ab
ab