Kategorie

Dřevo, které žije a dýchá

24. 4. 2008 byla slavnostní vernisáží v Muzeu Hlučínska na Opavsku zahájena výstava dřevořezeb Milana Obody poeticky nazvaná Můj čas běží mezi stromy.
 
Vernisáž byla spojena s autorským čtením, při němž Milan Oboda projevil své všestranné umělecké nadání. Představil se totiž divákům nejen jako skvělý řezbář, ale také jako zajímavý básník.
 
Milan Oboda se narodil roku 1941 ve Frýdku-Místku. V současné době žije a tvoří v nezaměnitelném prostředí Beskydska na ranči u hukvaldské obory. Zde nachází nevyčerpatelnou inspiraci v přírodě, která jej obklopuje, ale také v hudbě a náboženství.
 
Příroda, hudba a náboženství, to jsou vůbec hlavní motivy tvorby pana Obody. Pod rukama umělce ožívají torza staletých buků či dubů, kterým umělec vdechuje život, rozeznívá v nich struny houslí či kontrabasů, nacházíme v nich náboženské postavy či symboly.
 
Jak nám sdělil ředitel Muzea Hlučínska Mgr. Metoděj Chrástecký, část exponátů je zapůjčena ze soukromých sbírek lidí, kteří si již díla pana Obody v minulosti pořídili. U ostatních děl je uvedena cena a je možno si je během výstavy rezervovat a poté zakoupit.
 
A jaký je o dřevořezby pana Obody zájem veřejnosti? Podle slov pana Chrásteckého přesahuje tento zájem daleko za hranice hlučínského regionu. Na výstavu se přijíždějí podívat nejen místní, ale také lidé ze širšího okolí. Návštěvníci vystavovaná díla obdivují, někteří i zakupují. Jen během vernisáže se prodaly asi tři artefakty, řada dalších je již zamluvena.
 
Lidé často dřevořezby kupují svým blízkým jako dar, případně pro své vlastní potěšení jako umělecká díla, která zkrášlují a oživují jejich byt.
 
Způsob, jakým svá díla pan Oboda slovně doprovází, je velmi neotřelý a inspirativní. Svým dřevořezbám totiž nedává jen klasické názvy, ale připojuje k nim také krátká dvojverší. Samotný název tvoří součást díla, v němž je přímo vyřezán a zakomponován.
 
Dvojverší pak mají návštěvníky navést k zamyšlení, dotvářejí atmosféru díla, vedou k hledání hlubšího filozofického významu. Umělec se nikoho nesnaží názvy či popisky znásilňovat nebo ovlivňovat něčí představivost. Dvojverší jsou míněna spíše jako pobídka nebo lépe řečeno inspirace. Každý může v jednotlivém uměleckém ztvárnění vidět něco, co odpovídá jeho vlastním životním zkušenostem nebo pocitům. Ty se samozřejmě mohou lišit od těch umělcových.
 
Například k dílu Vraždění stromů si můžeme přečíst tento popisek:
 
„Stromy řežem bez lítosti,
jejich krásu, duši, kosti.“
 
Podstatné je, že výstava zatím každého návštěvníka zaujala a snad nikdo z ní neodcházel nedotčen. Jak říká také ředitel muzea, „pan Oboda dokáže z torz stromů vykřesat duši“.
 
Není proto divu, že se mezi návštěvníky našlo více takových, kteří se rozhodli tato umělecká díla pořídit do svého bytu či na svoji zahradu. Stanou se tak nejen krásným doplňkem zkrášlujícím dům či byt, ale také něčím, co vašemu obydlí dodá nový rozměr, co jej oživí a „vdechne mu duši“.
 
Výstava potrvá v Muzeu Hlučínska do 15. 6. 2008.
 
ab
ab
ab
ab
ab