Kategorie

Dřevo - hvězda mezi stavebními materiály

Cihla nebo beton. Pokud plánujete stavbu vlastního bydlení či domu na víkendy, dříve byste pravděpodobně dostali takovou odpověď na dotaz, z jakých materiálů máte na výběr. Dnes tomu tak již není.
Věčnou dvojici pomalu ale jistě dohání v oblíbenosti dřevo a dobývá tak zpět své místo na trhu. Dřevostavby totiž splňují náročné podmínky stejně nebo lépe než ty ostatní. Dřevo se v Čechách používalo ke stavbě domů zejména ve středověku. Výsledkem byly krásné a bytelné roubenky, na které můžeme narazit na výletech a návštěvách přátel po české krajině ještě dnes. Postupně dřevo jako stavební materiál ohrozila poptávka po palivovém a důlním dříví. Knockout dostalo v období poválečného Československa s nástupem komunismu. Surovina od té doby mohla být používána pouze jako pomocný stavební materiál.

Proč si vybrat právě dřevo?

  • Přírodní a zcela recyklovatelný materiál,
  • výborné tepelně izolační vlastnosti,
  • nízké akumulační vlastnosti,
  • energetická úspora až 30 % ve srovnání se zděnou stavbou.
Výhody dřeva spočívají zejména v energetické úspoře a izolačních vlastnostech. Výstavba domů ze dřeva je rychlá a cenově dostupná. Díky rychlému zhotovení domu ušetří budoucí majitel i takové náklady, jako je nájem za dosavadní byt či dům. Navíc takové bydlení přináší svým obyvatelům pocit, že jsou blíže přírodě. Pokud uvažujete o dřevostavbě, přichází volba číslo dvě - jakou technologií ji postavit? Na výběr jsou montované sendvičové dřevostavby, dřevostavby z panelů z masivu, dřevostavby se sloupkovou konstrukcí, staví se ale také moderní srubové a roubené stavby.

Hlavní technologie dřevostaveb

Montované sendvičové dřevostavby a dřevostavby z masivních panelů se skládají z předpřipravených panelů (jak jinak než ze dřeva), vyrobených v přesných formátech pro stěny, stropy i střechy. Masivní panely tvoří nosné konstrukce stěn a stropů. Dřevostavby se sloupkovou konstrukcí jsou domy z nařezaných fošen či hranolů na míru. Při stavbě se pospojují pomocí hřebíků a plechových spojek do skeletu. Za tuto dřevěnou síť se vkládá izolace. Dřevostavby z masivního dřeva asi není třeba blíže popisovat. Jejich stěny jsou, jak název napovídá, vytvořeny z vodorovně kladených trámů a kulatin. Všechny postupy mají jedno společné, někdo je musí poskládat. Dalším krokem je proto poptávka po kvalitním zhotoviteli takového domu. Na českém trhu se ale nachází celá řada firem zaměřujících se na dřevostavby. Nejrychleji najde člověk nejlepší nabídku pomocí poptávkových systémů. Jedním z nich je Poptávej.cz, kde zájemce vyplní poptávkový formulář zdarma a nezávazně během necelých dvou minut. Důležité je vyplnit zde detaily, jako zvolený typ dřeva a technologie stavby. Ověřené firmy pak posílají své nabídky přímo do emailu poptávajícího, který je může jednoduše porovnat. Čím přesnější tedy zadání bude, tím lepší kalkulaci na míru mohou firmy nabídnout. Nabídky musí zadavatel zhodnotit komplexně. Ať už na základě srozumitelnosti, ceny či navrženého řešení. Hlavním přínosem Poptávej.cz je, že zadavatel může na velké investici jako dřevostavba ušetřit řádově až statisíce korun. Nižší náklady se však nedotknou výše kvality odvedené práce. Nejlepší cenu a řešení totiž zákazník získá díky rozmanité nabídce řešení a různým subdodavatelům.
ab
ab
ab
ab
ab