Kategorie

Dřevěná „útulna“, kde můžete i přespat

Dřevěná „útulna“, kde můžete i přespat

V blízkosti Vratěnína, u hranic s Rakouskem vznikla experimentální dřevostavba na bývalém lehkém opevnění „řopík“. Objekt slouží jako útulna a po dohodě je v něm možné přenocovat.

Myšlenka postavit útulnu jako nástavbu na řopík se zrodila v hlavě architekta Jana Tyrpekla. Architekt se k projektu dostal tak, že náhodou narazil na článek o rozprodávání majetku armády ČR. Potenciál armádních objektů se většinou nijak nevyužívá, proto chtěl Tyrpekl inspirovat ostatní a rozproudit debatu vedoucí k realizaci dalších projektů.

Foto: Antonín Matějovský

Jednoduchou konstrukci útulny tvoří nehoblovaná prkna. Vlivem počasí a zubu času by měl materiál postupně zešedivět a přirozeně splynout s okolím. Nenáročnost celé stavby tkví mimo jiné v tom, že bylo možné projekt realizovat s minimem techniky. Kromě toho přírodní úkryt představuje mimořádný architektonický počin, o čemž svědčí nominace na Českou cenu za architekturu 2018.

Foto: Antonín Matějovský

Útulnu se podařilo postavit bez nutnosti grantových příspěvků, pouze z vlastních prostředků. Pomohli přátelé, rodina a studenti architektury, což také redukovalo finanční náklady i čas zhotovení. Kvůli logistice konstrukce vznikla na rodinném statku a poté putovala 200 kilometrů na své místo.

Foto: Antonín Matějovský

„Z hlediska krajinného rázu se jako nejvhodnější jevila výrazná vertikální hmota. Objekt má dva hlavní průhledy – na jih na hranici s Rakouskem a na východ na kostel nejbližší vesnice. V interiéru šlo o to ukázat, že i na velmi malé zastavěné ploše – 12 m², jde udělat plnohodnotný prostor, kde se člověk necítí stísněně,“ popisuje řešení projektu Jan Tyrpekl.

Foto: Antonín Matějovský
ab
ab
ab
ab
ab