Kategorie

Dracéna - mírumilovná dračí rostlina

Dracéna pochází z oblasti subtropů Asie a Afriky. Rozlišujeme asi 40 druhů lišících se zbarvením, tvarem listů a celkovým vzrůstem.

Při výběru prakticky neuděláme chybu, pokud zvolíme kterýkoli běžně dostupný druh, nabízí se i četné variety a kultivary se zajímavými listy. Některé druhy dracen, např. dracena deremská, mohou dorůstat velké výšky a lze je pěstovat jako soliterní rostliny. Uvedený druh má dlouhé úzké listy, 30 cm dlouhé, mírně přehnuté. Jsou sytě zelené, po okrajích se zlatavým lemováním.

Bez poledního slunce

Rostlina dává přednost rozptýlenému světlu, snáší i lehčí polostín. Je však nutné chránit ji před přímým poledním sluncem, vhodné je pro ni stanoviště s ranním a pozdně odpoledním sluncem. Snáší dobře i ústřední topení a poněkud sušší vzduch, zimní optimum pro pěstování se pohybuje v rozmezí 18–25 °C. Pokud rostlinu na zimu umístíme do chladnější místnosti, omezíme zálivku. V létě rostlině prospívá letnění na zahradě či balkoně, kdy omýváme listy vodou, případně mlžíme. Od března do srpna přihnojujeme plným hnojivem. Při tomto minimu péče je možno počítat s dlouhověkostí rostliny.

Samostatně, nebo v hejnu?

Mladé rostliny přesazujeme každoročně (nejlépe v dubnu až srpnu), starší jednou za tři až čtyři roky do směsi pařeništní zeminy, listovky a písku. Ztlustlé kořeny zbytečně nepoškozujeme, kořenový bal rozebíráme pouze při množení. Rostlina se množí vrcholovými nebo kmínkovými řízky.

Menší exempláře lze umístit solitérně na květinové stolky, větší rostliny výrazně dotvoří místnost. Je možné je sesazovat nebo umístit spolu s jinými rostlinami do hlubší misky.

ab
ab
ab
ab
ab