Kategorie

Dotace na opravu cihlových domů možná již v září

Majitelé cihlových domů s nájemníky budou moci zřejmě od září získat dotaci na opravu domů v havarijním stavu. Dosud byly za státní peníze opravovány pouze domy panelové.
Původní omezení pouze na panelové domy je podle MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj) diskriminující. Často si na toto omezení podle ministerstva stěžovali zejména majitelé ostatních bytových nájemních domů, které jsou většinou ještě starší než domy panelové.

Cihlový dům starší sedmnácti let

Pro získání dotace musí být splněna podmínka, aby byl dům starý minimálně 17 let. Na jeden byt mohou majitelé získat dotaci až 55.000 korun.

Desetiletá záruka

Další podmínkou přiznání dotace také bude, že firma, která bude dům opravovat, musí poskytnout záruční dobu na opravy nejméně deset let. Tradiční dvouletá záruční lhůta například u zateplení není podle MMR dostatečná. Některé domy byly opraveny nekvalitně a zateplovací vrstva se odlupuje. Kvalitní zateplení by přitom podle odborníků mělo vydržet až 20 let.

Dotace půjdou ze Státního fondu rozvoje bydlení

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek předložil vládě příslušný návrh minulý měsíc. Nyní na něm pracuje legislativní rada vlády, kabinet ho projedná během prázdnin. Účinnost je předpokládána od září letošního roku. Dotaci bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Fond bydlení loni přispěl na opravu panelových domů částkou 1,5 miliardy korun. Celkem se fondu již podařilo podpořit opravy více než 75.000 panelových bytů.
ab
ab
ab
ab
ab