Kategorie

Dopřejte si opravdu klidné Vánoce

Úklid. Pečení. Příprava domova. Nákup dárků. Dá se to všechno stihnout a ještě být v pohodě? Zcela určitě. Záleží jen na vás, kolik si toho na sebe naložíte.
Opravdu si myslíte, že je nutné mít vycíděný každý koutek, dokonce i tam, kam jste se nepodívali, jak je rok dlouhý? Pamatujte si, že pokud budete spokojeností a klidem zářit vy, rozzáří se celé vaše okolí – a to, že na sporáku je šmouha, nebo že v koutě se povaluje svetr, se stane zcela bezvýznamným. Důležitá je vnitřní pohoda – jedině tak se lidé budou s vámi cítit dobře.

Kouzlo Vánoc nespočívá v tom, že je všude bezvadně naklizeno

Vytvořte si vánoční pohodu v sobě

Jak? Sami nejlépe víte, jak si odpočinete. Běžte na dlouhou procházku zasněženou krajinou nebo si dejte horkou, voňavou vanu a zůstaňte v ní, jak dlouho se vám bude chtít. Vydejte přísný zákaz rušení pod trestem vyhoštění a zalezte si do kouta s knížkou. Ten druhý se o děti na pár hodin dokáže postarat – a vy mu oplatíte stejnou mincí. Výsledkem bude mnohem klidnější domov. Nenechávejte si purpuru nebo františka jen na Štědrý den a provoňte s nimi domov i během příprav. Připomenete sobě i svým blízkým, že na spěch je pokaždé dost času – jen ne o Vánocích.  A jako zázrakem se u vás doma objeví sváteční atmosféra.

Vánoční výzdoba – méně někdy znamená více

Abyste si práci co nejvíce zjednodušili, vyberte si jednu nebo dvě barvy, které prohlásíte za "barvy letošních Vánoc" a domov si ozdobíte právě s nimi. Nejenže vám to usnadní výběr ozdob, ale takto barevně sjednocený domov bude vypadat mnohem uklizeněji a uspořádaněji, než s celou duhovou paletou. Při zdobení se držte zásad, že méně znamená více a že v jednoduchosti spočívá krása. Do hezké vázy na stůl dejte pěkně tvarovanou větev a ozdobte ji třemi až pěti ozdůbkami. K tomu jednu nebo tři svíčky a vánoční dekorace je hotová.

Vánoční výzdoba vyvedená pouze ve dvou odstínech navozuje v domácnosti dojem čistoty

Zdobíme stromeček

Ať už zvolíte variantu zdobení baňkami, nebo slaměnými ozdobami, i tady platí, že by ozdoby měly respektovat samotný stromek – a nechat vyniknout jeho kráse. "Dobře si pamatuji, že zdobení stromečku byla jedna z nejbáječnějších věcí na Štědrý den. Za sebou jsem měla pomáhání mámě při pečení cukroví i drobný úklid jako utírání prachu nebo smýčení rohů. Věděla jsem, že teď mě už čeká jen den plný překvapení," říká moje kamarádka a já jí to věřím. Doma jsme to dělali stejně. Zapojte i vy svoje děti do předvánočních příprav a z pečení můžete udělat hru – mnohem zajímavější a voňavější než tu na počítači.
ab
ab
ab
ab
ab