Kategorie

Domov v bezpečí: elektronické zabezpečení – princip fungování

Pokud se již zloděj dostane do objektu, pokusíme se mu pobyt tam díky elektronickému zabezpečovacímu systému co nejvíce ztížit.
Většina elektronických zabezpečení provede všechny tři funkce: spustí vnitřní sirénu, která pachateli silně znepříjemní pobyt uvnitř, spustí rovněž i venkovní sirénu, která upozorní na zloděje sousedy a v neposlední řadě upozorní majitele (nebo někoho, kde má ostrahu nemovitosti na starosti) na narušení objektu. Neodmyslitelnou součástí elektrických zabezpečovacích systémů je napojení signalizace bezpečnostních prvků na místo, odkud je zajištěna reakce na vyvolaný poplachový signál. Bez reakce na poplachový stav by nemělo žádné bezpečnostní opatření význam. Jak fungují jednotlivá poplašná zařízení?

Vnitřní interiérové sirény

Vnitřní interiérové sirény mají vysoký pronikavý zvuk a jejich hlavním cílem je odradit pachatele. Ze zkušeností vyplývá, že pokud je pachatel překvapen ječivým zvukem sirény, ve většině případů se dá okamžitě na útěk.

Venkovní sirény

Venkovní sirény mají zase za úkol v případě poplachu přilákat pozornost sousedů nebo kolemjdoucích. K tomu účelu bývá výkonná siréna doplněna intenzivním blikačem. Protože venku umístěná siréna může být lehce zranitelná, je při jejím výběru nutné dbát na důkladné mechanické provedení. Nejmodernější sirény skrývají pod venkovním plastovým pláštěm chránícím před povětrnostními vlivy ještě další ocelový kryt. Samozřejmostí je také použití vlastního vnitřního akumulátoru, který dovede napájet sirénu v okamžiku, kdy se pachatel pokusí sirénu odpojit od vedení k ústředně nebo přímo odtrhnout ze zdi.

Informování majitele

Majitelé bývají o vzniklém poplachu informování prostřednictvím pevné linky nebo mobilního telefonu. Pokud máme v objektu k dispozici pevnou linku, můžeme využít tzv. automatické telefonní volače. Tyto přístroje mohou stát jak samostatně, tak mohou být součástí zabezpečovací ústředny. Jsou připojeny k telefonní zásuvce a telefonu. Pokud dojde k poplachu, automaticky si uvolní telefonní linku a začnou vytáčet číslo, které si tam uživatel dříve naprogramoval. Může se jednat samozřejmě jak o číslo na pevnou linku, tak na mobilní telefon nebo pager. Telefon začne přehrávat hlasovou zprávu, kterou si předtím uživatel nahrál do paměti. Nevýhodou pevné telefonní linky je její snadná narušitelnost. Bezpečnější je využít GSM bránu. GSM brána je bezpečnější, ale navíc ji můžeme použít kdekoli (kde je signál). GSM brána volá na zvolená telefonní čísla nebo rozesílá textové zprávy o poplachu. Zcela nejbezpečnější je využití GPRS připojení na pult centralizované ochrany. Zde je spojení s objektem nepřetržitě monitorováno a v případě poplachu je zajištěn zásah profesionálů. Operátorovi při správném typu použitých zařízení umožňuje identifikovat kdy a kudy pachatel do domu vnikl a ihned organizovat bezpečnostní zásah.

Systém propojený kabely nebo bezdrátový

Elektronické zabezpečovací systémy jsou převážně propojeny kabely. Pokud to však podmínky z nějakého důvodu nedovolují, lze zvolit i bezdrátové řešení. Spolehlivost a bezpečnost obou variant závisí na typu výrobku a nelze jednoznačně tvrdit, že například bezdrátové systémy jsou určeny pro nižší rizika. Naopak, poslední modely bezdrátových systémů splňující přísné evropské normy jsou na takové kvalitativní úrovni, že za sebou nechávají i řadu klasických systémů.

Klasický systém propojený kabely

Klasické prvky elektronického zabezpečovacího systému jsou navzájem propojeny kabely, kterými se přenáší napájecí napětí a veškeré informace. Výhody klasických systémů: -         výrobky jsou většinou levnější než bezdrátové (pokud se nepočítá instalační materiál a práce), -         většinou lze kombinovat komponenty několika výrobců v jedné instalaci, -         není nutné měnit baterie ve snímačích, je však potřebné provádět preventivní prohlídky systému.

Bezdrátový systém

Oproti tomu bezdrátové systémy mezi sebou komunikují rádiově a snímače jsou napájeny z baterií. Výhody bezdrátových systémů: -         samotná instalace je velmi čistá s minimem vrtání a sekání, -         je rychlá a levná, -         výsledný vzhled interiéru není narušen instalačními lištami, -         systémy jsou velice rychle rozšířitelné, -         lze je i jednoduše odinstalovat (pokud se například stěhujeme), -         samotestující funkce všech součástí systému upozorní na případnou poruchu nebo potřebu výměny baterií.
ab
ab
ab
ab
ab